| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom łatwiej będzie zatrudniać wykwalifikowanych imigrantów

Firmom łatwiej będzie zatrudniać wykwalifikowanych imigrantów

EU chce zachęcić do pracy na jej terytorium wysoko wykwalifikowanych pracowników z państw trzecich. Mają uzyskiwać dwuletnie zezwolenie na pobyt i pracę.


W Parlamencie Europejskim w tym tygodniu będą kontynuowane prace nad wprowadzeniem tzw. błękitnej karty. Ma ona ułatwić legalne uzyskanie wykwalifikowanym imigrantom spoza UE.

Będzie ona funkcjonować jako zezwolenie na pobyt i pracę przez 2 lata z możliwością jej przedłużenia. Prawo do niej mają mieć osoby, które posiadają dyplom ukończenia szkoły wyższej lub wyższej szkoły zawodowej, a także osoby z doświadczeniem zawodowym wynoszącym sześć lat, z tego co najmniej dwa lata na stanowisku kierowniczym. Po pięciu latach pracy w Unii Europejskiej posiadacz tej karty ma otrzymywać status rezydenta długoterminowego.

Takie rozwiązania przewidziane są w dyrektywie Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli krajów trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i w poprawkach do decyzji zaproponowanych przez Parlament w procedurze konsultacji.

Dla porównania, w USA Zielona Karta pozwala na stały pobyt do 10 lat i pozwala ludziom pracować i swobodnie podróżować na terenie całych Stanów.

Do Unii Europejskiej przybywa zaledwie 5,5 proc. wysoko wykwalifikowanych migrantów z Afryki północnej, podczas gdy USA lub Kanadę wybiera 54 proc. z nich. Główną przyczyną tak niskiej atrakcyjności UE jako celu migracji jest istnienie 27 różnych systemów przyjmowania imigrantów.

- Zastosowanie kompleksowego i spójnego podejścia do europejskiej polityki migracyjnej jest konieczne. Przyciągając wysoko wykwalifikowanych specjalistów, Unia przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności i wzrostu gospodarczego - podkreśla Ewa Klamt, niemiecka posłanka i sprawozdawczymi projektu w Parlamencie.

Na podstawie błękitnej karty w UE będą mogli przebywać również członkowie rodzin pracowników. O liczbie przyjętych migrantów zadecydują poszczególne kraje członkowskie. Raport w sprawie Błękitnej Karty będzie omawiany na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, w najbliższą środę.

Polskie firmy korzystają już z ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE od lipca 2007 r. - mogą bez zezwolenia zatrudniać Ukraińców, Białorusinów i Rosjan. Obecnie (od lutego tego roku) mogą oni pracować w Polsce we wszystkich branżach przez pół roku. Wcześniej bez zezwolenia mogli pracować przez okres trzech miesięcy.

18,5 mln obywateli krajów trzecich przebywa legalnie w Unii Europejskiej

KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA

katarzyna.wojcik@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK