| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zamawiający prześle wykonawcy złożone oferty

Zamawiający prześle wykonawcy złożone oferty

Rządowe Centrum Legislacji kwestionuje wprowadzenie możliwości żądania od firm opłat za przesłanie kopii protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i jego załączników.


Pomysł pojawił się w projekcie nowego rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Opłaty mają rekompensować zamawiającym koszty sporządzenia i przesłania kopii protokołu oraz załączników.

Projekt wprowadza obowiązek wysyłania wykonawcy nie tylko kopii protokołu, ale także załączników, np. ofert. Dziś zamawiający musi wysyłać tylko sam protokół. Oferty można przejrzeć w siedzibie zamawiającego.

Według RCL wprowadzenie możliwości ustalania przez zamawiającego opłat za przesłanie kopii protokołu i załączników przekracza zakres upoważnienia ustawowego. Rozporządzenie może określać tylko formę i sposób udostępniania dokumentacji.

Pobieranie opłat określają przepisy rangi ustawowej, np. prawo zamówień publicznych, przewiduje opłatę za przekazanie specyfikacji wykonawcy. W akcie wykonawczym uregulowana jest wysokość wpisów od odwołań, ale w tym przypadku p.z.p. przewiduje wyraźne upoważnienie.

- Pomysł wprowadzenia możliwości ustalenia przez zamawiającego opłat za przesłanie kopii protokołu lub załączników do protokołu przekracza delegację ustawową. Upoważnienie do wskazania sposobu udostępnienia nie dotyczy ustalenia warunków, np. finansowych, ale sposobu udostępnienia, którym jest np. umożliwienie ich skopiowania, obowiązek zamawiającego do przesłania dokumentów - wskazuje Piotr Trębicki, radca prawny w Kancelarii Gessel.

Rządowe Centrum Legislacji kwestionuje też proponowany zakaz robienia bez zgody zamawiającego notatek przez wykonawców z treści ofert podczas wglądu do protokołu lub załączników. To wbrew zasadzie jawności postępowania.

Dokumentacja przetargowa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK