| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W maju bezrobocie było najniższe od 1998 roku

W maju bezrobocie było najniższe od 1998 roku

W maju stopa bezrobocia spadła do 10 proc., czyli do najniższego poziomu od listopada 1998 r.


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało, że w maju tego roku bez pracy pozostawało 1,53 mln osób. To o prawie 80 tys. osób mniej niż miesiąc wcześniej. Od początku roku liczba bezrobotnych spadła o 219,6 tys. osób, czyli o 12,6 proc. Dzięki temu w maju stopa bezrobocia obniżyła się do poziomu 10 proc. Tak niski wskaźnik nie był notowany od listopada 1998 r. (wtedy wynosił 9,9 proc.).

W opinii resortu pracy bezrobocie maleje głównie dlatego, że bezrobotni znajdują zatrudnienie dzięki rozpoczęciu prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, transporcie, turystyce i leśnictwie. Coraz efektywniejsze są też szkolenia zawodowe finansowane ze środków Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

W maju bezrobocie spadło, mimo że do urzędów pracy trafiło mniej ofert zatrudnienia niż w kwietniu. Pracodawcy zgłosili 103,7 tys. propozycji pracy, czyli o 20,1 tys. mniej niż w kwietniu tego roku oraz o 19,5 tys. mniej niż w maju 2007 r.

Poprawę na polskim rynku pracy odnotowuje też unijny urząd statystyczny Eurostat. Z danych na koniec kwietnia (nieco inaczej wylicza wskaźnik bezrobocia) wynika, że Polska jest krajem, w którym bezrobocie maleje najszybciej ze wszystkich krajów UE. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku bezrobocie spadło o 2,4 pkt proc. Polska nie jest też już na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik bezrobocia. W maju wyniósł on 7,7 proc. i wyprzedziliśmy pod tym względem cztery kraje UE - Słowację, Hiszpanię, Grecję i Francję. Tam wskaźnik wahał się od 10,0 do 7,8 proc. Średnia stopa bezrobocia w całej UE w kwietniu wyniosła 6,7 proc.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »