| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W maju bezrobocie było najniższe od 1998 roku

W maju bezrobocie było najniższe od 1998 roku

W maju stopa bezrobocia spadła do 10 proc., czyli do najniższego poziomu od listopada 1998 r.


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało, że w maju tego roku bez pracy pozostawało 1,53 mln osób. To o prawie 80 tys. osób mniej niż miesiąc wcześniej. Od początku roku liczba bezrobotnych spadła o 219,6 tys. osób, czyli o 12,6 proc. Dzięki temu w maju stopa bezrobocia obniżyła się do poziomu 10 proc. Tak niski wskaźnik nie był notowany od listopada 1998 r. (wtedy wynosił 9,9 proc.).

W opinii resortu pracy bezrobocie maleje głównie dlatego, że bezrobotni znajdują zatrudnienie dzięki rozpoczęciu prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, transporcie, turystyce i leśnictwie. Coraz efektywniejsze są też szkolenia zawodowe finansowane ze środków Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

W maju bezrobocie spadło, mimo że do urzędów pracy trafiło mniej ofert zatrudnienia niż w kwietniu. Pracodawcy zgłosili 103,7 tys. propozycji pracy, czyli o 20,1 tys. mniej niż w kwietniu tego roku oraz o 19,5 tys. mniej niż w maju 2007 r.

Poprawę na polskim rynku pracy odnotowuje też unijny urząd statystyczny Eurostat. Z danych na koniec kwietnia (nieco inaczej wylicza wskaźnik bezrobocia) wynika, że Polska jest krajem, w którym bezrobocie maleje najszybciej ze wszystkich krajów UE. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku bezrobocie spadło o 2,4 pkt proc. Polska nie jest też już na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik bezrobocia. W maju wyniósł on 7,7 proc. i wyprzedziliśmy pod tym względem cztery kraje UE - Słowację, Hiszpanię, Grecję i Francję. Tam wskaźnik wahał się od 10,0 do 7,8 proc. Średnia stopa bezrobocia w całej UE w kwietniu wyniosła 6,7 proc.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK