| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Liczba kontroli będzie ograniczona

Liczba kontroli będzie ograniczona

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld przygotowuje projekt drugiej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.


ZMIANA PRAWA

Projekt zakłada ograniczenie reglamentacji przy prowadzeniu działalności gospodarczej, zmniejszenie liczby kontroli w firmach oraz uruchomienie jednego okienka przy rejestrowaniu przedsiębiorców.

Z drugim etapem nowelizacji ustawy u swobodzie działalności gospodarczej Rada Ministrów ma zapoznać się dopiero w czerwcu. Jednak już teraz wiadomo, że najbardziej zmieni się sposób prowadzenia kontroli w firmach. Projektuje się też ograniczyć zasady stosowania reglamentacji związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Oprócz zmiany przepisów dotyczących kontroli w firmach proponuje się przeprowadzenie nowelizacji ustaw regulujących działalność poszczególnych inspekcji, które kontrolują przedsiębiorców. Teraz niektóre procedury związane z prowadzeniem kontroli są zupełnie inaczej unormowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej niż w przepisach szczególnych. W dodatku podczas kontroli inspektorzy powołują się na przepisy ustaw, na podstawie których zostali powołani i które dają im więcej uprawnień niż ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nie biorą przy tym pod uwagę, że w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej istnieje przepis, który stanowi, że organy administracji kontrolują przedsiębiorców na zasadach w niej określonych, więc tylko w sprawach tam nieuregulowanych stosuje się przepisy szczególne. Dlatego konieczne jest ujednolicenie tych wszystkich ustaw, usunięcie z nich rozbieżności.

Różnice dotyczą przede wszystkim liczby kontroli, które mogą być jednocześnie prowadzone w tej samej firmie przez kontrolerów z różnych inspekcji, rozpoczynania kolejnej kontroli. Projektuje się też znaczne ograniczenie, a nawet być może zlikwidowanie, kontroli prowadzonych na podstawie legitymacji, a także ograniczenie czasu trwania kontroli prowadzonych przez ten sam organ w jednym roku u tego samego przedsiębiorcy.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK