| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odrębny certyfikat dla podmiotów zależnych

Odrębny certyfikat dla podmiotów zależnych

Certyfikaty Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego przyznawane są osobie prawnej. Spółki zależne oraz oddziały będą jednak musiały ubiegać się o nie odrębnie.


Generalnie świadectwo Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego (AEO) wydawane jest dla osoby prawnej. W przypadku rozpatrywania grup przedsiębiorstw powiązanych ze sobą o przyznawaniu świadectwa AEO zastosowanie mają specyficzne kryteria ustanowione w prawie spółek poszczególnych państw.

Jak wynika ze sprawozdania z akcji pilotażowej dotyczącej AEO, przeprowadzanej w ramach Customs Security Programme, spółki zależne są innymi osobami prawnymi niż na przykład podmiot zorganizowany w formie holdingu (spółka-matka). Oddziały natomiast mają tę samą osobowość prawną co osoba prawna, do której należą, mogą tylko znajdować się w innym miejscu. Z punktu widzenia art. 14d rozporządzenia nr 1875/2006 zmieniającego Rozporządzenie Wykonawcze do Wspólnotowego Kodeksu Celnego, najważniejsze jest więc miejsce, gdzie prowadzone są główne księgi rachunkowe wnioskodawcy odnoszące się do danych czynności celnych oraz w którym realizowana jest przynajmniej część operacji objętych świadectwem AEO.

W odniesieniu do oddziału przedsiębiorstwa istotne jest to, że części osoby prawnej nie są identyfikowane w sposób identyczny w skali ogólnoeuropejskiej. Wynika więc z tego, że dopóki system rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych nie będzie ujednolicony na obszarze całej Unii Europejskiej, oddziały przedsiębiorstwa nie będą mogły ubiegać się o status AEO.

W przypadku przedsiębiorstw posiadających dużą liczbę placówek organ celny może postanowić, aby w toku audytu przedsiębiorstwa zbadać tylko reprezentatywną część tych placówek.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK