| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Cudzoziemcy będą mogli pracować pół roku bez zezwolenia

Cudzoziemcy będą mogli pracować pół roku bez zezwolenia

Polskie firmy będą mogły zatrudniać na sześć miesięcy Ukraińców, Rosjan i Białorusinów bez pozwolenia na pracę.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, zakładający, że obywatele państw graniczących z Polską, czyli Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, będą mogli pracować w Polsce przez sześć miesięcy w ciągu roku bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Ma ono wejść w życie od początku przyszłego roku. Od 1 stycznia polskie firmy będą więc mogły zatrudniać te osoby na sześć miesięcy, a nie, tak jak obecnie, na trzy. Warunkiem uzyskania wizy z prawem do pracy przez pół roku jest złożenie przez pracodawcę w urzędzie pracy oświadczenia o zatrudnieniu danego cudzoziemca.

Według resortu pracy, rozporządzenie ma zapewnić większy napływ siły roboczej z zagranicy. A pracownicy są pilnie poszukiwani, bo, jak podał GUS, w sierpniu firmy miały 250 tys. wolnych miejsc pracy. Ostatnie dane wskazują równocześnie, że w Polsce w sierpniu i we wrześniu pracowało zaledwie 3,8 tys. cudzoziemców ze Wschodu.

Mimo zastoju na rynku pracy cudzoziemców, przedstawiciele resortu pracy optymistycznie patrzą w przyszłość.

- Rozporządzenie ma wypełnić lukę, jaka powstała po odpływie polskich pracowników do pracy w krajach członkowskich UE - mówi Marcin Kulimicz, naczelnik Wydziału Polityki Migracyjnej w departamencie migracji MPiPS.

O tym, czy przepis o wydłużeniu pracy cudzoziemców przyczyni się do wzrostu liczby zatrudnionych w Polsce, przekonamy się za kilka miesięcy. Ale już teraz cieszą się przedsiębiorcy. Już od dawna postulowali wydłużenie okresu zatrudnienia cudzoziemców z trzech do sześciu miesięcy. Nie dziwi zatem, że nowy przepis został przez nich dobrze przyjęty. Szczególnie zadowoleni są prezesi firm z branży budowlanej i rolnej. W obydwu brakuje rąk do pracy na budowach, polach uprawnych czy w sadach.

Zdaniem Edwarda Szwarca, wiceprzewodniczącego Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, ułatwienia w zatrudnieniu cudzoziemców jest krokiem w dobrym kierunku.

- Wydłużenie okresu pracy dla cudzoziemców może być pewnym ratunkiem dla firm budowlanych borykających się z brakami kadrowymi ponad 100 tys. osób - podkreśla Edward Szwarc.

Również Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, podkreśla, że projekt ministerialny jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla sadowników, dla których sezon trwa około pół roku. I w tym czasie brakuje rąk do pracy. Tomasz Solis wskazuje jednak, że obecne regulacje są niewystarczające.

- Ministerstwo Pracy powinno pójść dalej i uprościć przepisy, a także przerzucić na urzędy pracy obowiązki administracyjne związane z zatrudnieniem cudzoziemca - mówi Tomasz Solis.

Zdaniem Henryka Michałowicza z Konfederacji Pracodawców Polskich uproszczenie przepisów to stanowczo za mało. W jego opinii należy zadbać o obniżenie podatków i kosztów pracy.

- Konieczność opłacania wysokich składek i podatków przy zatrudnianiu cudzoziemca może spowodować, że legalne zatrudnienie nie będzie opłacalne i dla pracodawcy, i dla samego zainteresowanego, np. Ukraińca - podkreśla Henryk Michałowicz.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK