REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za torebkę foliową trzeba będzie zapłacić

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Władze niektórych miast chcą ograniczać wykorzystanie foliowych toreb w działalności handlowej. Jednak zdaniem wojewodów narusza to swobodę działalności gospodarczej.

Władze niektórych miast decydują się na wprowadzanie zakazów lub ograniczeń, które zmniejszyłyby skalę wykorzystania toreb foliowych w handlu. W ten sposób chcą, by mieszkańcy miast zaczęli nosić zakupy w jednorazowych torbach papierowych lub wykonanych z materiału, które nadają się do wielokrotnego użytku.

REKLAMA

Pierwszym miastem, które miało zamiar wprowadzić zakaz stosowania torebek foliowych, była Łódź. Radni chcieli zakazać korzystania z darmowych toreb foliowych w handlu i w działalności usługowej. Za złamanie zakazu przedsiębiorcy mieli być karani. Jednak uchwała Rady Miasta w tej sprawie została uchylona przez wojewodę. Witold Gwiazda, wicewojewoda łódzki, wskazał w uzasadnieniu swojej decyzji, że uchwała naruszała konstytucyjną zasadę swobody działalności gospodarczej. Dodawał, że takie zakazy można wprowadzać jedynie ustawą, a nie uchwałą.

Uprawnienia gmin

Profesor Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego nie zgadza się ze stanowiskiem wojewody.

- Argumentacja, iż uchwała naruszała swobodę działalności gospodarczej, nie jest prawidłowa. W tym przypadku głównym problemem nie jest naruszenie wolności gospodarczej, ale ochrona porządku publicznego i bezpieczeństwa zbiorowego. Administracja jest po to, by zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji zagrożeń, np. ekologicznych czy zdrowotnych - wyjaśnia profesor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że nie można traktować przepisów chroniących porządek publiczny i bezpieczeństwo zbiorowe tak jak dawniej, gdy nie istniały takie zagrożenia ekologiczne.

Profesor Kulesza zaznacza, że jeżeli nie ma innych przepisów, a występują zagrożenia życia, zdrowia ludzkiego czy bezpieczeństwa, to gmina może sama zakazać jakiejś działalności.

Sklepy płacą za opakowania

Ministerstwo Środowiska chce przeprowadzić kampanię medialną, która informowałaby o zagrożeniach, jakie mogą powodować foliowe torebki.

REKLAMA

- Będziemy chcieli zaprezentować alternatywne możliwości stosowania innych torebek - mówi Michał Milewski, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Środowiska. Tłumaczy, że torebki z tworzywa sztucznego używane w hipermarketach objęte są już przepisami o zagospodarowaniu odpadów. Sklepy o powierzchni powyżej 500 mkw. muszą uzyskać odpowiednie poziomy zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych w stosunku do ilości np. opakowań, które wprowadziły do obrotu. W przeciwnym razie muszą uiścić odpowiednie opłaty.

Michał Milewski zaznacza, że Polska nie planuje wprowadzenia zakazu wykorzystania torebek foliowych w handlu. Jednak mogą być podjęte działania zmierzające do ograniczenia stosowania takich opakowań.

- Torebki mają być objęte specjalną opłatą recyklingową. Będą więc przekazywane klientom po uiszczeniu określonej opłaty. Takie rozwiązanie z jednej strony ograniczy ich stosowanie, a z drugiej skłoni klientów sklepów do wykorzystywania opakowań wielokrotnego użytku lub z papieru - stwierdza Michał Milewski.

Elastyczne rozwiązania

- Będziemy musieli poszukać rozwiązań, które będą zgodne z prawem, jak również dogodne dla nas i klientów. Być może torby foliowe będą odpłatne - mówi Artur Adamowicz, rzecznik prasowy sieci sklepów Electro World.

Tłumaczy on, że we Włoszech torby foliowe są sprzedawane po kosztach. Sklep na tym nie zarabia, ale klient płaci.

- Nawet to ograniczyło wykorzystanie toreb plastikowych. Klienci używają ich tyle, ile potrzebują - podkreśla. Dodaje, że w Wielkiej Brytanii sklepy wycofały foliowe torby. Tam jednak świadomość konsumenta jest taka, że woli zapłacić więcej za działania proekologiczne.

Zużycie torebek plastikowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA