| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zbliża się termin drugiej części odpisu

Zbliża się termin drugiej części odpisu

Do końca września pracodawcy mają obowiązek odprowadzić na wyodrębniony rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych 100 proc. naliczonych odpisów.


Składki na fundusz można odprowadzać w dwóch ratach. Do 31 maja trzeba przekazać na rachunek funduszu 75 proc. środków z tytułu odpisów na pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach, w warunkach szczególnie uciążliwych oraz na młodocianych. Natomiast do 30 września powinni odprowadzić 25 proc. odpisów ci, którzy do końca maja tego roku przekazali na rachunek pierwszą ratę składek.


Zasady odprowadzania odpisu określa art. 5 ust. 1-3 i art. 6 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.). Wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zależy od przeciętnej liczby zatrudnionych pracowników i stawki procentowej składki na jedną osobę. Te ostatnie są różne, w zależności od warunków pracy.


Podstawą obliczenia kwotowych wskaźników odpisu w 2007 roku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej za drugie półrocze 2006 r. (bo było ono wyższe od ustalonego za cały poprzedni rok). Wyniosło ono 2145,59 zł. A zatem na zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach pracy odpis wynosi 804,60 zł (37,5 proc.), za zatrudnionego w tzw. warunkach uciążliwych - 1072,80 zł (50 proc.), za pracowników z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - 938,70 zł (37,5 proc. plus 6,25 proc.). Natomiast za pracowników młodocianych odpisy na ZFŚS wynoszą: 107,28 zł (5 proc.) w pierwszym roku nauki, 128,74 zł (6 proc.) w drugim roku, 150,19 zł (7 proc.) w trzecim roku.


Przypomnijmy, że zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą pracodawcy prywatni zatrudniający 1 stycznia co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty oraz jednostki budżetowe i ich gospodarstwa pomocnicze, a także zakłady budżetowe, niezależnie od tego, ile zatrudniają osób.


Agnieszka Rosa

agnieszka.rosa@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK