| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatek od samochodów sprowadzonych z zagranicy

Podatek od samochodów sprowadzonych z zagranicy

Projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego skierowano do prac komisyjnych.

ZMIANA PRAWA 

Projekt ustawy ma na celu wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia 2007 r., w którym Trybunał uznał, że progresywnie nakładana akcyza na samochody starsze niż dwuletnie, sięgająca nawet 65 proc., jest niezgodna z prawem wspólnotowym, gdyż powoduje nierówne traktowanie takich samych towarów.

 

Projekt reguluje zasady zwrotu podatnikom różnicy między podatkiem, jakim obciążony jest samochód sprzedany na terytorium kraju i od początku tu użytkowany, a podatkiem zapłaconym od samochodu sprowadzonego z zagranicy (różnicy między wartością podatku rezydualnego zawartego w cenie podobnego samochodu w Polsce, a podatku zapłaconego od sprowadzonego samochodu). Ustawa zakłada, że rekompensata będzie przysługiwała nie tylko osobom, które dokonały wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu, czyli sprowadziły samochód z jednego z państw Unii Europejskiej, ale również importerom aut z państw spoza Wspólnoty.

Wysokość kwoty zwrotu podatnik będzie ustalał według kryteriów ustawowych, stosując w tym celu specjalny wzór. Projekt wprowadza również przepisy, które mają na celu wyeliminowanie przypadków sprowadzania samochodów po zaniżonej cenie.

Posłowie nie przychylili się do wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu zgłoszony przez Samoobronę. Zdaniem klubu, ETS uznał pobieranie akcyzy za niezgodne z prawem UE, w związku z tym podatnicy powinni odzyskać całą zapłaconą akcyzę.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK