| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Uwolnienie rynku: prawo energetyczne do szybkiej nowelizacji

Uwolnienie rynku: prawo energetyczne do szybkiej nowelizacji

Do końca czerwca zakłady energetyczne muszą rozdzielić działalność dystrybucyjną i handlową. Dlatego potrzebna jest szybka nowelizacja prawa energetycznego, aby móc stosować obecne taryfy.


Nie wiadomo, które firmy chcą podnieść ceny energii. Prezes URE nie ujawnił ich nazw. Cen energii nie chce podnosić Łódzki Zakład Energetyczny. Jak powiedziała GP Beata Ostrowska, rzecznik Energi, spółka nie złożyła wniosku o zmianę taryfy. O tym, że podobnie jest w przypadku RWE Stoen zapewniła Magdalena Borek-Dwojak z biura komunikacji warszawskiego dystrybutora energii elektrycznej.


- Enion złożył wniosek o rozdzielenie taryfy na część handlową i dystrybucyjną - powiedziała Ewa Groń, rzecznik prasowy koncernu.


Pierwszą część ma odziedziczyć wydzielona z Enionu spółka obrotu, a druga pozostanie przypisana do zakładu energetycznego, który będzie zajmował się wyłącznie dostawami energii i zarządzaniem siecią energetyczną (nie będzie prowadził sprzedaży energii, tj. będzie pełnił funkcję tzw. operatora systemu dystrybucyjnego). Natomiast Zakład Energetyczny Warszawa-Teren wystąpił do prezesa URE z wnioskiem o zwolnienie z wymogu zatwierdzania taryfy dla działalności obrotu po 1 lipca 2007 r.


Zatwierdzanie taryf


Prezes URE zapowiedział już (GP, 24 maja 2007 r.), że zwolni przedsiębiorstwa obrotu z obowiązku zatwierdzania taryf po 1 lipca 2007 r. Oznacza to, że ceny energii będą ustalane dowolnie. Będzie to dotyczyć odbiorców z grup taryfowych A, B i C, bo gospodarstwa domowe (grupa taryfowa G) nadal będą rozliczane wg obecnych taryf zakładów energetycznych. Jeśli więc prezes URE przychyli się do wniosków czterech zakładów energetycznych to podwyżki taryfowych cen energii dotkną wyłącznie odbiorców indywidualnych.


TARYFY W SPÓŁKACH OBROTU

Art. 11e. W przypadku, o którym mowa w art. 11c ust. 1, przedsiębiorstwo energetyczne, do którego została wniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa wydzielona z operatora systemu dystrybucyjnego, w stosunkach z odbiorcami końcowymi przyłączonymi do sieci dystrybucyjnej operatora systemu dystrybucyjnego, z którego wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa, od dnia wydzielenia, o którym mowa w art. 11c ust. 2, stosuje taryfę dla energii elektrycznej zatwierdzoną przed tym dniem przez prezesa URE dla operatora systemu dystrybucyjnego, z którego wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa niezwiązaną z działalnością dystrybucyjną, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

Źródło: Projekt nowelizacji prawa energetycznego


KRZYSZTOF GOLACHOWSKI

krzysztof.golachowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK