| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie można wystąpić do ZUS o wiążącą interpretację przepisów

Będzie można wystąpić do ZUS o wiążącą interpretację przepisów

Płatnicy składek do ZUS i osoby otrzymujące z niego świadczenia mają zyskać prawo do występowania do zakładu o wiążącą interpretację przepisów. Ma to ułatwić prowadzenie firmy i zredukować liczbę spraw kierowanych do sądu.


- Tak, będą zamieszczane na stronach internetowych oddziałów ZUS wydających interpretacje. Nie przewidujemy tworzenia jednej centralnej bazy zawierającej wszystkie wydane interpretacje.


Czy obowiązek wydawania interpretacji nie sparaliżuje działalności ZUS? Tylko w zeszłym roku urzędy skarbowe wydały ponad 55 tys. interpretacji.


- Nie kalkulowaliśmy, ile osób będzie starać się o interpretację w ZUS. Braliśmy przede wszystkim pod uwagę dobro przedsiębiorców i ubezpieczonych, którzy będą się mogli o nie ubiegać. Wydaje mi się jednak, że korzyści takiego rozwiązania zdecydowanie przewyższą ewentualne straty. Może na początku ZUS przeżyje napływ ogromnej liczby wniosków o interpretację, jednak w miarę upływu czasu korzystać z nich będzie coraz więcej osób. To spowoduje mniejszą liczbę wniosków do ZUS oraz mniejszą liczbę spraw w sądach. Przede wszystkim jednak ułatwi życie głównie przedsiębiorcom, bo będą mieli jasną wykładnię przepisów.


A kiedy te przepisy mają szansę wejść w życie?


- Projekt ustawy jest już przygotowany. Jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Niebawem trafi pod obrady rządu, a następnie do Sejmu. Później od tempa prac posłów zależy, kiedy wejdzie w życie.


Rozmawiał Bartosz Marczuk


JAN LIC

doktor nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, specjalizuje się w prawie gospodarczym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »