REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie można wystąpić do ZUS o wiążącą interpretację przepisów

Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk

REKLAMA

Płatnicy składek do ZUS i osoby otrzymujące z niego świadczenia mają zyskać prawo do występowania do zakładu o wiążącą interpretację przepisów. Ma to ułatwić prowadzenie firmy i zredukować liczbę spraw kierowanych do sądu.


ROZMOWA Z JANEM LICEM, członkiem zespołu piszącego ustawy tzw. pakietu Kluski

REKLAMA


W tzw. pakiecie Kluski ma się pojawić możliwość występowania do ZUS o wiążące interpretacje przepisów. Po co wprowadzać takie rozwiązanie?


- Z wnioskiem o interpretacje będą mogli występować zarówno ubezpieczeni, jak i świadczeniobiorcy oraz płatnicy składek. Wszyscy zyskają w ten sposób możliwość rozstrzygania swoich wątpliwości co do stosowania przepisów bez konieczności rozpoczynania drogi sądowej oraz kosztownych konsultacji prawniczych. Podobnie jest w systemie podatkowym, gdzie indywidualne osoby mogą występować o interpretacje do urzędów skarbowych.


Czego mają dotyczyć takie zapytania?


- Interpretacje ZUS dotyczyć będą zarówno wypłacanych świadczeń, jak i składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Za ich wydawanie będą odpowiadać kierownicy poszczególnych oddziałów ZUS. Natomiast o interpretacje w sprawie świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego występować będzie można do Narodowego Funduszu Zdrowia, a ściślej do dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ. Interpretacje wydawane mają być w formie decyzji administracyjnej a nie, jak to jest w przypadku interpretacji podatkowych, w formie postanowienia urzędu skarbowego.


Na razie ZUS nie ma prawa do wydawania takich decyzji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Zyska je dzięki nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tak jak urzędy skarbowe otrzymały możliwość wydawania interpretacji dzięki zmianie Ordynacji podatkowej.


Aby poznać stanowisko ZUS w konkretnej sprawie, trzeba będzie złożyć do oddziału Zakładu wniosek o interpretację. Co powinien zawierać?


- Podobnie jak ma to miejsce w systemie podatkowym, ubezpieczony we wniosku będzie musiał przedstawić opis stanu faktycznego, oraz swoje stanowisko w opisywanej sprawie. Innymi słowy wnioskodawca opisze swój problem i określi, jaki jest jego stosunek w danej sprawie. Swoje stanowisko ZUS przedstawi w wydanej decyzji. Będzie miał na to trzy miesiące.


Czy będzie można od tej decyzji się odwołać?


- Tak. Płatnik składek, ubezpieczony czy świadczeniobiorca będzie się mógł odwołać od decyzji ZUS do sądu. W porównaniu z interpretacjami podatkowymi w tym przypadku droga odwołania będzie więc krótsza. Podatnik niezadowolony z postanowienia urzędu skarbowego najpierw musi złożyć odwołanie do izby skarbowej, a dopiero później może skorzystać z drogi sądowej.


Czy interpretacje ZUS będą powszechnie dostępne?


- Tak, będą zamieszczane na stronach internetowych oddziałów ZUS wydających interpretacje. Nie przewidujemy tworzenia jednej centralnej bazy zawierającej wszystkie wydane interpretacje.


Czy obowiązek wydawania interpretacji nie sparaliżuje działalności ZUS? Tylko w zeszłym roku urzędy skarbowe wydały ponad 55 tys. interpretacji.


- Nie kalkulowaliśmy, ile osób będzie starać się o interpretację w ZUS. Braliśmy przede wszystkim pod uwagę dobro przedsiębiorców i ubezpieczonych, którzy będą się mogli o nie ubiegać. Wydaje mi się jednak, że korzyści takiego rozwiązania zdecydowanie przewyższą ewentualne straty. Może na początku ZUS przeżyje napływ ogromnej liczby wniosków o interpretację, jednak w miarę upływu czasu korzystać z nich będzie coraz więcej osób. To spowoduje mniejszą liczbę wniosków do ZUS oraz mniejszą liczbę spraw w sądach. Przede wszystkim jednak ułatwi życie głównie przedsiębiorcom, bo będą mieli jasną wykładnię przepisów.


A kiedy te przepisy mają szansę wejść w życie?


- Projekt ustawy jest już przygotowany. Jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Niebawem trafi pod obrady rządu, a następnie do Sejmu. Później od tempa prac posłów zależy, kiedy wejdzie w życie.


Rozmawiał Bartosz Marczuk


JAN LIC

doktor nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, specjalizuje się w prawie gospodarczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA