| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Pojawią się nowe stawki akcyzy na benzyny z udziałem biokomponentów. Będą też dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.


ZMIANA PRAWA


Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj projekt zmian w ustawie akcyzowej. Przypomnijmy, że do Sejmu wpłynęły dwa poselskie projekty autorstwa PSL i Samoobrony dotyczące wprowadzenia wyższych kwot zwolnień dla benzyn z udziałem biokomponentów oraz obniżenia stawek akcyzy dla biokomponentów i biopaliw ciekłych.

Ostatecznie projektem wiodącym został projekt Samoobrony. Wiceminister finansów Jacek Dominik podkreślił, że nowelizacja w pierwotnej wersji zawierała rozwiązania naruszające przepisy prawa UE.


- Projekt w obecnej wersji minimalizuje takie ryzyko - powiedział Jacek Dominik.


Dodał, że zarówno struktura stawek, jak i kwot zwolnień nie powoduje nadmiernej kompensaty dla żadnego typu biopaliw i dlatego projekt ma szanse na akceptację Komisji Europejskiej.


Nowelizacja wprowadza definicję biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz ustala stawkę akcyzy na benzyny silnikowe w wysokości 1565 zł za 1000 l. W przypadku paliw powstałych ze zmieszania benzyn z biokomponentami, które zawierają powyżej 2 proc. biokomponentów, stawkę akcyzy ustala się w ten sposób, że stawkę dla właściwego rodzaju benzyny obniża się o 1,565 zł od każdego litra biokompontów dodanych do tych benzyn, z tym że kwota należnej akcyzy nie może być niższa niż 10 zł/1000 l. Stawka na olej napędowy ma wynieść 1048 zł/1000 l, a na biokomponenty stanowiące samoistne paliwo - 10 zł/1000 l. Obecnie zwolnienie dla benzyny silnikowej nieetylizowanej wynosi 1,50 zł, a dla oleju napędowego - 1 zł od każdego litra dodanych biokomponentów.


Nowelizacja przewiduje ponadto zmianę m.in. w ustawie o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, która zakłada dodatkowe dopłaty ze środków krajowych dla producentów rzepaku w wysokości 176 zł do każdego hektara. Obecnie producenci rzepaku mogą liczyć na dopłaty z UE w wysokości 45 euro.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK