| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Nowe preferencyjne stawki dla biopaliw

Pojawią się nowe stawki akcyzy na benzyny z udziałem biokomponentów. Będą też dodatkowe dopłaty dla producentów rzepaku.


ZMIANA PRAWA


Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj projekt zmian w ustawie akcyzowej. Przypomnijmy, że do Sejmu wpłynęły dwa poselskie projekty autorstwa PSL i Samoobrony dotyczące wprowadzenia wyższych kwot zwolnień dla benzyn z udziałem biokomponentów oraz obniżenia stawek akcyzy dla biokomponentów i biopaliw ciekłych.

Ostatecznie projektem wiodącym został projekt Samoobrony. Wiceminister finansów Jacek Dominik podkreślił, że nowelizacja w pierwotnej wersji zawierała rozwiązania naruszające przepisy prawa UE.


- Projekt w obecnej wersji minimalizuje takie ryzyko - powiedział Jacek Dominik.


Dodał, że zarówno struktura stawek, jak i kwot zwolnień nie powoduje nadmiernej kompensaty dla żadnego typu biopaliw i dlatego projekt ma szanse na akceptację Komisji Europejskiej.


Nowelizacja wprowadza definicję biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz ustala stawkę akcyzy na benzyny silnikowe w wysokości 1565 zł za 1000 l. W przypadku paliw powstałych ze zmieszania benzyn z biokomponentami, które zawierają powyżej 2 proc. biokomponentów, stawkę akcyzy ustala się w ten sposób, że stawkę dla właściwego rodzaju benzyny obniża się o 1,565 zł od każdego litra biokompontów dodanych do tych benzyn, z tym że kwota należnej akcyzy nie może być niższa niż 10 zł/1000 l. Stawka na olej napędowy ma wynieść 1048 zł/1000 l, a na biokomponenty stanowiące samoistne paliwo - 10 zł/1000 l. Obecnie zwolnienie dla benzyny silnikowej nieetylizowanej wynosi 1,50 zł, a dla oleju napędowego - 1 zł od każdego litra dodanych biokomponentów.


Nowelizacja przewiduje ponadto zmianę m.in. w ustawie o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, która zakłada dodatkowe dopłaty ze środków krajowych dla producentów rzepaku w wysokości 176 zł do każdego hektara. Obecnie producenci rzepaku mogą liczyć na dopłaty z UE w wysokości 45 euro.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »