| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pora na urlop za 2006 rok

Pora na urlop za 2006 rok

Do 31 marca pracodawcy powinni udzielić pracownikom niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych za 2006 rok. Jeżeli tego nie zrobią, inspektorzy mogą ich ukarać mandatem do tysiąca złotych.


Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów lub w terminie ustalonym indywidualnie z pracownikiem należy udzielić pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.Pracodawca nie może jednak jednostronnie wysłać pracowników na zaległe urlopy, by uniknąć kary za nieudzielanie urlopów pracownikom w czasie, kiedy powinny być one wykorzystane. Zgodnie z art. 282 kodeksu pracy, kto wbrew obowiązkowi nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża jego wymiar, podlega karze grzywny. W wyroku z 25 stycznia 2005 r., sygn. akt I PK 124/05, Sąd Najwyższy uznał, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. Jest to jednak pogląd odosobniony i pracodawca nie może na jego podstawie wysyłać pracowników na zaległe urlopy bez ich zgody.Według Głównego Inspektoratu Pracy, z analizy orzecznictwa Sądu Najwyższego nie wynika uprawnienie pracodawcy do wysyłania pracowników na zaległy urlop. Udzielenie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego, wbrew woli pracownika, poza przypadkiem określonym w art. 1671 k.p. (udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia), nawet jeżeli jest to urlop zaległy, wkracza w sferę uprawnień pracowniczych i jako takie jest niedopuszczalne. Pracodawca ma możliwości, żeby pracownik wykorzystał urlop w ustawowym terminie. W przypadku urlopu zaległego ma zastosowanie przepis art. 163 k.p. o planowaniu urlopów. Przepisy stanowią bowiem o powinności udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie do końca pierwszego kwartału, a nie o konieczności jego wykorzystania w tym terminie.Fakt, że pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu za rok poprzedni do końca pierwszego kwartału roku następnego, nie upoważnia pracownika do samowolnego skorzystania z tego urlopu. Powinien być on wykorzystany w terminie uzgodnionym z pracodawcą. Nie należy obawiać się jego szybkiego przedawnienia. Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się bowiem po upływie trzech lat od dnia, w którym stało się wymagane.Tomasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK