| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą ulgi dla gospodarki mieszkaniowej

Będą ulgi dla gospodarki mieszkaniowej

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła senackie propozycje dotyczące m.in. rozszerzenia zakresu zwolnień z CIT dochodów uzyskiwanych przez podmioty prowadzące gospodarkę mieszkaniową.Zmiana prawa

Posłowie wysłuchali sprawozdań Komisji Finansów Publicznych o stanowisku Senatu w sprawie ustaw podatkowych. W podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) Senat doprecyzował zakres zwolnień z podatku dochodów uzyskiwanych przez podmioty prowadzące gospodarkę mieszkaniową. Zakres tego zwolnienia został rozszerzony na dochody samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących gospodarkę mieszkaniową, bez względu na ich formę prawną. W brzmieniu przyjętym przez Sejm przepis dotyczył jedynie komunalnych zakładów gospodarki mieszkaniowej, a więc nie obejmował innych samorządowych jednostek organizacyjnych, np. spółek prawa handlowego. Podkreślić należy, że zgodnie z nowelizacją CIT, z tego zwolnienia skorzystają nie tylko wspomniane samorządowe jednostki organizacyjne prowadzące gospodarkę mieszkaniową, ale wszystkie podmioty ze sfery mieszkaniowej. Chodzi tu o spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego.

Zwolnienie będzie dotyczyło jedynie dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Najważniejsze merytoryczne poprawki wprowadzone przez Senat do PIT dotyczą nowych regulacji przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przypomnijmy, że uchwalone przez Sejm przepisy przewidują znaczne uproszczenia w zakresie wspierania tych organizacji. Podatnik, który będzie chciał przekazać środki pochodzące z jego podatku, nie będzie już musiał samodzielnie dokonywać wpłaty darowizny. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wskaże dane jednej wybranej przez siebie organizacji. Przekazaniem pieniędzy zajmie się urząd skarbowy.

Przepisy w brzmieniu uchwalonym przez Sejm przewidują, że dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, które podatnik będzie musiał podać w zeznaniu, obejmują: nazwę organizacji, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz numer rachunku bankowego. Senat rozpatrując ustawę o PIT uznał, że obowiązek podawania numeru konta może stać się dodatkowym źródłem błędów popełnianych przez podatników, co z kolei wydłuży okres przekazywania 1 proc. podatku. Dzięki senackiej poprawce, podatnik będzie zobowiązany do podania w zeznaniu jedynie nazwy i numeru wpisu do KRS wybranej przez siebie organizacji. Senat zdecydował także, że darowizny będą przekazywane tylko wtedy, gdy wysokość kwoty po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego nie będzie niższa niż 5 zł.

Wszystkie zmiany wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustaw regulujących podatki dochodowe zostały poparte przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.


POPRAWKI SENATU
Najważniejsze poprawki Senatu do nowelizacji PIT i CIT
• zmiany dotyczące przekazywania 1 proc. podatku
• doprecyzowanie katalogu zwolnień od podatku tzw. mieszkaniówkiMagdalena Majkowska
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »