| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą ulgi dla gospodarki mieszkaniowej

Będą ulgi dla gospodarki mieszkaniowej

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła senackie propozycje dotyczące m.in. rozszerzenia zakresu zwolnień z CIT dochodów uzyskiwanych przez podmioty prowadzące gospodarkę mieszkaniową.Zmiana prawa

Posłowie wysłuchali sprawozdań Komisji Finansów Publicznych o stanowisku Senatu w sprawie ustaw podatkowych. W podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) Senat doprecyzował zakres zwolnień z podatku dochodów uzyskiwanych przez podmioty prowadzące gospodarkę mieszkaniową. Zakres tego zwolnienia został rozszerzony na dochody samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących gospodarkę mieszkaniową, bez względu na ich formę prawną. W brzmieniu przyjętym przez Sejm przepis dotyczył jedynie komunalnych zakładów gospodarki mieszkaniowej, a więc nie obejmował innych samorządowych jednostek organizacyjnych, np. spółek prawa handlowego. Podkreślić należy, że zgodnie z nowelizacją CIT, z tego zwolnienia skorzystają nie tylko wspomniane samorządowe jednostki organizacyjne prowadzące gospodarkę mieszkaniową, ale wszystkie podmioty ze sfery mieszkaniowej. Chodzi tu o spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego.

Zwolnienie będzie dotyczyło jedynie dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Najważniejsze merytoryczne poprawki wprowadzone przez Senat do PIT dotyczą nowych regulacji przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przypomnijmy, że uchwalone przez Sejm przepisy przewidują znaczne uproszczenia w zakresie wspierania tych organizacji. Podatnik, który będzie chciał przekazać środki pochodzące z jego podatku, nie będzie już musiał samodzielnie dokonywać wpłaty darowizny. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wskaże dane jednej wybranej przez siebie organizacji. Przekazaniem pieniędzy zajmie się urząd skarbowy.

Przepisy w brzmieniu uchwalonym przez Sejm przewidują, że dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, które podatnik będzie musiał podać w zeznaniu, obejmują: nazwę organizacji, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz numer rachunku bankowego. Senat rozpatrując ustawę o PIT uznał, że obowiązek podawania numeru konta może stać się dodatkowym źródłem błędów popełnianych przez podatników, co z kolei wydłuży okres przekazywania 1 proc. podatku. Dzięki senackiej poprawce, podatnik będzie zobowiązany do podania w zeznaniu jedynie nazwy i numeru wpisu do KRS wybranej przez siebie organizacji. Senat zdecydował także, że darowizny będą przekazywane tylko wtedy, gdy wysokość kwoty po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego nie będzie niższa niż 5 zł.

Wszystkie zmiany wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustaw regulujących podatki dochodowe zostały poparte przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.


POPRAWKI SENATU
Najważniejsze poprawki Senatu do nowelizacji PIT i CIT
• zmiany dotyczące przekazywania 1 proc. podatku
• doprecyzowanie katalogu zwolnień od podatku tzw. mieszkaniówkiMagdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK