| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można pracować tylko 48 godzin w tygodniu

Można pracować tylko 48 godzin w tygodniu

Polsce grozi grzywna w wysokości nawet kilku milionów euro za nieprzestrzeganie dyrektywy o czasie pracy. Jeśli nie dostosujemy naszych przepisów do unijnych, Komisja Europejska zacznie wyciągać konsekwencje.Skoro państwa Unii nie zdołały się porozumieć i wypracować kompromisu, a przy tym niezmiennie łamią przepisy dyrektywy, trzeba wobec nich uruchomić procedurę o naruszenie prawa – uznał Vladimir Spidla, unijny komisarz pracy i spraw socjalnych.

Ministrowie pracy krajów Unii na specjalnym posiedzeniu w Brukseli nie dogadali się co do możliwości wydłużenia tygodniowego wymiaru czasu pracy do 60 godzin, czyli w sprawie ostatecznego kształtu nowej dyrektywy o czasie pracy. W konsekwencji tego poszczególne państwa członkowskie będą musiały stosować obecne regulacje (nie łamią ich wyłącznie Luksemburg i Słowacja). Według tych regulacji tygodniowy czas pracy może wynosić maksymalnie 48 godzin, ale od tej zasady można stosować wyjątek, czyli tzw. klauzulę opt-out. Oznacza ona, że pracownik może w ciągu tygodnia pracować nawet 78 godzin, jednak po każdej 24-godzinnej pracy musi mieć zagwarantowany 11-godzinny odpoczynek oraz 24 godziny odpoczynku w tygodniu.

– Wiele wskazuje na to, że będziemy korzystać z tej klauzuli, oczywiście jeśli zgodzą się na to partnerzy społeczni – podkreśla Kazimierz Kuberski, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Gdyby jednak takiej zgody nie było, Polska musiałaby znaleźć w budżecie państwa ponad 1 miliard złotych na zatrudnienie dodatkowo kilku tysięcy lekarzy i wynagrodzenia dla nich. A to dlatego, że do czasu pracy – jak uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości – należy wliczać dyżury. Zgodnie z tą interpretacją, lekarze nie mogą więc, jak jest obecnie, pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo.


 Izabela Rakowska-Boroń

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK