| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można pracować tylko 48 godzin w tygodniu

Można pracować tylko 48 godzin w tygodniu

Polsce grozi grzywna w wysokości nawet kilku milionów euro za nieprzestrzeganie dyrektywy o czasie pracy. Jeśli nie dostosujemy naszych przepisów do unijnych, Komisja Europejska zacznie wyciągać konsekwencje.Skoro państwa Unii nie zdołały się porozumieć i wypracować kompromisu, a przy tym niezmiennie łamią przepisy dyrektywy, trzeba wobec nich uruchomić procedurę o naruszenie prawa – uznał Vladimir Spidla, unijny komisarz pracy i spraw socjalnych.

Ministrowie pracy krajów Unii na specjalnym posiedzeniu w Brukseli nie dogadali się co do możliwości wydłużenia tygodniowego wymiaru czasu pracy do 60 godzin, czyli w sprawie ostatecznego kształtu nowej dyrektywy o czasie pracy. W konsekwencji tego poszczególne państwa członkowskie będą musiały stosować obecne regulacje (nie łamią ich wyłącznie Luksemburg i Słowacja). Według tych regulacji tygodniowy czas pracy może wynosić maksymalnie 48 godzin, ale od tej zasady można stosować wyjątek, czyli tzw. klauzulę opt-out. Oznacza ona, że pracownik może w ciągu tygodnia pracować nawet 78 godzin, jednak po każdej 24-godzinnej pracy musi mieć zagwarantowany 11-godzinny odpoczynek oraz 24 godziny odpoczynku w tygodniu.

– Wiele wskazuje na to, że będziemy korzystać z tej klauzuli, oczywiście jeśli zgodzą się na to partnerzy społeczni – podkreśla Kazimierz Kuberski, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Gdyby jednak takiej zgody nie było, Polska musiałaby znaleźć w budżecie państwa ponad 1 miliard złotych na zatrudnienie dodatkowo kilku tysięcy lekarzy i wynagrodzenia dla nich. A to dlatego, że do czasu pracy – jak uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości – należy wliczać dyżury. Zgodnie z tą interpretacją, lekarze nie mogą więc, jak jest obecnie, pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo.


 Izabela Rakowska-Boroń

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »