| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za świadczenia zapłacą pracodawcy

Za świadczenia zapłacą pracodawcy

Firmy zatrudniające pracowników w szkodliwych warunkach będą musiały wpłacać dodatkowe składki, z których będą finansowane emerytury pomostowe.Zmiana prawa

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad założeniami do ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach. Obecnie analizowane są różne warianty, które pozwolą skierować do Sejmu w przyszłym roku projekt ustawy. Wiele wskazuje na to, że wszyscy pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub charakterze będą musieli płacić dodatkowe składki. Ich wysokość jest nieznana.

Propozycję stworzenia odrębnego funduszu emerytur pomostowych popiera część pracodawców.

– Przedsiębiorcy korzystający z pracy osób zatrudnionych w szkodliwych warunkach powinni ponosić koszty emerytur pomostowych, gdyż korzystają z pracy takich pracowników – uważa Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Jego zdaniem, pilot czy maszynista powinien mieć możliwość przejścia na emeryturę 5 lat wcześnie niż wynosi obecnie powszechny wiek emerytalny. W takim jednak przypadku świadczenie finansowałby pracodawca, który zatrudniał go przez wiele lat.

– Nie ma żadnych podstaw, aby pozostali przedsiębiorcy prowadzący na przykład firmy informatyczne dopłacali do kopalni, hut czy PKP – dodaje Mordasewicz.

Business Centre Club uważa, że propozycja resortu pracy obciążenia pracodawców dodatkowymi składkami spowoduje, że nie będą oni tworzyć nowych miejsc pracy.

– Obecnie koszty prowadzenia firmy w Polsce są najwyższe w Europie – mówi Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC. – Jeśli właściciele firm będą zmuszeni do ponoszenia dodatkowych kosztów, to wielu z nich zlikwiduje działalność lub też znacznie podniesie ceny produkowanych przez siebie produktów – dodaje.

Nauczyciele także obawiają się obciążenia samorządów lokalnych dodatkowymi składkami, które mają być przeznaczone na finansowanie emerytur pomostowych. Zdaniem Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego, wprowadzenie takiego przepisu spowoduje masowe zamykanie szkół.

– Już obecnie lokalne samorządy nie mają pieniędzy na prowadzenie placówek oświatowych – mówi Sławomir Broniarz. – Jeśli przyjdzie im zapłacić dodatkowy podatek, to wiele samorządów znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji.

Zdaniem ZNP konieczne jest wprowadzenie takiego przepisu, aby nauczyciele mogli, a nie musieli, przechodzić na emerytury pomostowe. Wówczas w zależności od stanu finansów danego samorządu, nauczyciel będzie podejmować decyzje o wcześniejszym zakończeniu aktywności zawodowej.


Bożena Wiktorowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK