| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobroczynność nadal drogo kosztuje

Dobroczynność nadal drogo kosztuje

Za przekazanie chleba najbiedniejszym fiskus nadal domaga się zapłaty podatku. Przedstawiciele przedsiębiorców i banki żywności apelują o zmianę przepisów. Obowiązujące przepisy podatkowe, zwłaszcza dotyczące VAT, zniechęcają przedsiębiorców do wspierania najuboższych - uważają przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej.Jako przykład podają kłopoty Waldemara Gronowskiego, piekarza z Legnicy, który wspierał najuboższych, przekazując niesprzedane pieczywo za darmo m. in. jadłodajniom. Organy podatkowe przeprowadziły kontrolę, po której nakazały zapłatę kilkuset tysięcy złotych VAT.

Obecnie Waldemar Gronowski nie prowadzi działalności. I choć organy podatkowe częściowo zmniejszyły należność, to nie zmieniły, co do zasady, podejścia do sprawy opodatkowania darowanego chleba.
Waldemar Gronowski zamknął piekarnię. Jego zdaniem, toczące się postępowanie kontrolne w sprawie jego darowizn chleba i wizyty u sklepikarzy skutecznie ich wystraszyły. Zamówień było coraz mniej.

– Obecnie przedsiębiorcom bardziej opłaca się żywność utylizować, zniszczyć, bo nie muszą płacić VAT – wyjaśnia Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Andrzej Arendarski, prezes KIG, zapewnił, że izba ze swej strony wesprze nie tylko starania zmian w przepisach. Udzieli także pomocy Waldemarowi Gronowskiemu.

Dyskusja na temat podatkowych problemów związanych z podejmowaniem przez przedsiębiorców akcji charytatywnych zatytułowana Znieśmy karę za dobre serce, zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza.

KOMUNIKAT MINISTERSTWA FINANSÓW
Odnosząc się do głośnej sprawy kłopotów z fiskusem jednego z legnickich piekarzy, który twierdzi, że źródłem jego kłopotów było nieodpłatne przekazywanie pieczywa, Ministerstwo Finansów zauważa:
1. wedle naszych informacji problemy Pana W. Gronowskiego nie wynikają z faktu prowadzenia przez niego działalności charytatywnej;
2. opinia publiczna uzyska możliwość samodzielnej oceny działalności administracji skarbowej w tej sprawie niebawem, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, ponieważ obecny stan prawny bezwzględnie zabrania udostępniania danych objętych tajemnicą skarbową;
3. niezależne instytucje szacują rozmiary szarej strefy w przemyśle piekarniczym na 30% i wskazują, że zwolnienia VAT mogą się przyczynić do zwiększenia skali obrotu nierejestrowanego.Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK