| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unijne pieniądze wciąż czekają na eksporterów

Unijne pieniądze wciąż czekają na eksporterów

Polscy eksporterzy mogą ubiegać się jeszcze o dofinansowanie udziału w targach i wystawach zagranicznych organizowanych w 2007 i 2008 roku. W grudniu odbędzie się nabór do wsparcia inwestycji małych i średnich firm.


Dla tysiąca firm, które jeszcze w ubiegłym roku złożyły wnioski o dofinansowanie udziału w targach zagranicznych, ta próba zakończyła się porażką. Przedsiębiorcy, którzy z własnych środków pokryli koszty swojej promocji na rynkach zagranicznych, ponad rok czekali na refundację. Ostatnie ze złożonych w 2005 roku wniosków o płatność Ministerstwo Gospodarki zrealizowało w sierpniu tego roku. Według Grażyny Gęsickiej, ministra rozwoju regionalnego, właśnie te zaniedbania oraz to, że wniosek o dotację był nadmiernie skomplikowany, a sama dotacja niewielka, sprawiły, że Działanie 2.2.2 Wsparcie działań proeksportowych Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP) nie cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców – do tej pory umowy podpisano zaledwie na 26 proc. dostępnych w latach 2004–2006 środków. Dlatego też zapadła decyzja o przyjmowaniu wniosków o wsparcie jeszcze w 2007 i 2008 roku.

Uproszczony wniosek

Na publikację czeka podpisana już przez ministra gospodarki nowelizacja rozporządzenia z 22 grudnia 2005 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach lub wystawach za granicą, którego załącznikiem jest uproszczony wniosek o dofinansowanie. Aplikacje można składać w Ministerstwie Gospodarki w trybie ciągłym.

Dotacje w PARP

Jak zapowiedział wczoraj Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jeszcze w grudniu PARP ogłosi nabór wniosków o dofinansowanie nowych inwestycji dokonywanych przez małe i średnie firmy. Dotacje będą mogły uzyskać przedsięwzięcia polegające na utworzeniu lub rozbudowie przedsiębiorstwa oraz rozpoczęciu w nim działalności związanej z zasadniczymi zmianami w produkcji. O ile powstaną oszczędności, PARP także w grudniu ogłosi nabór wniosków o dotacje na doradztwo dla MSP (Działanie 2.1 SPO WKP).

Ekologia w ogonie

Przy okazji podsumowania dotychczasowego wykorzystania funduszy strukturalnych dla firm okazało się, że największe problemy są z wykorzystaniem środków na informatyzację administracji, współpracę badawczą i ochronę środowiska. Władze przyznającego dotacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska deklarują, że do końca października podpiszą umowy z 59 przedsiębiorcami, którzy aplikowali w III rundzie. Dopiero wówczas posuną się negacjami z uczestnikami dwóch kolejnych. Ogólnie z 6,7 mld zł przeznaczonych na program wspierania przedsiębiorczości na konta firm i instytucji je wspomagających wpłynęło do tej pory 1,1 mld zł. (16,3 proc. alokacji). Według G. Gęsickiej, do grudnia można się spodziewać wzrostu tej kwoty, ponieważ wypłatami będą skutkować umowy zawarte 6-7 miesięcy temu – tyle potrzebują firmy na dokonanie pierwszych zakupów i przygotowanie wniosków o płatność.

Magdalena Wojtuch

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »