| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracownik ma prawo do wynagrodzenia

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia

Na pracodawcy ciąży obowiązek takiego zorganizowania pracy, aby pracownicy mogli ją wykonać w wynikającym z kodeksu pracy czasie. Pracodawca może jednak zwolnić pracownika ze świadczenia pracy.


Na podstawie art. 94 pkt 2 k.p. pracodawca jest zobowiązany organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy. Przepisy dopuszczają jednak możliwość podjęcia przez pracodawcę decyzji polegającej na zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Jest to co prawda odstępstwo, od zapisów art. 80 k.p., który stwierdza, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią – ale jest to dopuszczalne. To pracodawca organizuje pracę, jej tryb i dlatego może podjąć taką decyzję, jeżeli uzna to za konieczne.

Sytuacje takie zdarzają się, gdy wykonywanie pracy przez pracownika może nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla pracodawcy. W przypadku zastosowania przez pracodawcę zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika zachowuje on prawo do przysługującego mu wynagrodzenia.

Kiedy zwolnienie

Najczęściej ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy mamy do czynienia w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca może np. nie chcieć, aby pracownik konfliktował pracowników firmy czy też pozyskiwał informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa.

Trzeba podkreślić, że w trakcie trwającego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik nadal jest zatrudniony w firmie. Przysługują mu więc wszystkie uprawnienia wynikające z kodeksu pracy czy też regulaminu pracy, wynagradzania, układu zbiorowego pracy. Dotyczy to zwłaszcza prawa do:
• urlopu wypoczynkowego
• odpraw
• nagród jubileuszowych
• wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Co ważne, w trakcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik powinien pozostawać do dyspozycji pracodawcy, przekazywać wymagane dokumenty, udzielać stosownych wyjaśnień i informacji. Na pracowniku ciąży także w tym okresie obowiązek zachowania tajemnic przedsiębiorstwa, dbania o dobro swojego zakładu pracy.

Co z drugim etatem

Dyskusyjna jest możliwość zawarcia nowej umowy o pracę świadczonej w godzinach pracy, z której został zwolniony przez pracodawcę. O ile bowiem wykonywanie pracy w innych godzinach nie jest problemem, o tyle trzeba pamiętać, że pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy powinien pozostawać w dyspozycji pracodawcy. Wydaje się, że w takiej sytuacji konieczna jest zgoda pracodawcy.

Natomiast jeśli na pracowniku ciąży umowa przewidująca zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy, nie może on podejmować zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną, która narusza zapisy owej umowy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK