| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Musi być co najmniej 10 związkowców

Musi być co najmniej 10 związkowców

Przepis ustawy o związkach zawodowych przyznający status zakładowych organizacji związkowym tylko tym organizacjom, które zrzeszają co najmniej 10 członków, jest zgodny z konstytucją.Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy twierdził, że obowiązujący art. 251 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r. (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.) wprowadzony do ustawy ustawą z dnia 26 lipca 2002 roku o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 135, poz. 1146) utrudnia prowadzenie działalności związków zawodowych i przez to jest niekonstytucyjny. Związek ten uważa, że przepis ten narusza normy Konstytucji RP oraz konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Zaskarżony przepis obowiązuje od 1 stycznia 2003 roku, zgodnie z nim uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują tylko wtedy, gdy zrzesza ona co najmniej 10 członków. Przed 1 stycznia 2003 roku wymóg posiadania 10 członków miał zastosowanie jedynie do konstrukcji powstawania i utworzenia związku zawodowego oraz wykreślenia go z rejestru. Wymóg ten nie dotyczył natomiast innych ponadzakładowych związków zawodowych, które mogły w swych statutach dowolnie określać liczbę członków, pozwalającą powołać zakładową organizację związkową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zdaniem Konfederacji Pracy, ogólnokrajowe i ponadzakładowe organizacje mogły prowadzić skuteczną działalność w mniejszych firmach, nawet tych zatrudniających poniżej 10 pracowników.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakwestionowany przepis nie stanowi ingerencji w wolność i tworzenie związków zawodowych. Ogranicza zakres podmiotowy organizacji korzystających z przewidzianych przez prawo uprawnień w relacjach z pracodawcami. Zdaniem TK wprowadzone ograniczenia nie są nadmierne i nie wykraczają poza zakres niezbędny dla ochrony słusznych interesów pracodawców. Badany przez Trybunał przepis nie uniemożliwia pracownikom skutecznej obrony swoich interesów.

Trybunał przypomniał, że intencją ustawodawcy wprowadzającego do porządku prawnego art. 251 ustawy o związkach zawodowych było przeciwdziałanie patologiom związanym z ochroną stosunku pracy działaczy związkowych.
 


Tomasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK