| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odpowiedzialność za długi podatkowe spółki

Odpowiedzialność za długi podatkowe spółki

O odpowiedzialności za zobowiązania spółki decyduje to, z jaką spółką mamy do czynienia. Jeśli jest to spółka osobowa, odpowiadać będą wspólnicy, jeśli kapitałowa, to członkowie organów zarządzających spółką.

Wyjaśnienia ministerstwa

Wyjaśniając zasady odpowiedzialności podatkowej w spółce cywilnej, MF podkreśliło w piśmie z 23 marca 2000 r. (nr OS-4-033-19/2000/HS), że organ podatkowy powinien orzec o odpowiedzialności obu wspólników w równej wysokości i kierując się efektywnością egzekucji, dokonać wyboru podmiotu, od którego będzie egzekwować należności w razie braku ich dobrowolnej zapłaty. Sprawą wewnętrzną byłych wspólników są natomiast ewentualne wzajemne roszczenia regresowe.

PRZYKŁAD. Panowie Zygmunt i Jan byli wspólnikami spółki cywilnej. Niestety, po kilku miesiącach funkcjonowania spółki doszło do jej rozwiązania. Spółka posiadała zaległość podatkową. Pan Jan spłacił 50 proc. tej zaległości. Zdziwił się, gdy okazało się, że organ podatkowy orzekł, że odpowiada on też za pozostałą część zaległości. Odwołał się od decyzji, argumentując, że nie może być obciążany całym długiem podatkowym spółki.

Niestety, organ podatkowy stwierdził, że fakt zapłaty przez jednego ze wspólników rozwiązanej spółki 50 proc. zaległości nie zwalnia go z odpowiedzialności za pozostałe zaległości. Odpowiedzialność podatkowa w trybie art. 115 Ordynacji nie jest bowiem ograniczona do wysokości udziałów w spółce.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK