REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci maszyn liczą na unijne programy

REKLAMA

Producenci maszyn do obróbki drewna mają dużo potencjalnych klientów. Ale w zdecydowanej większości brak im pieniędzy na zakup maszyn i urządzeń. Może im w tym pomóc Unia Europejska.

Utrata rynków wschodnich wymusiła na polskich producentach maszyn do obróbki drewna restrukturyzację swojej działalności. Na poczatku lat 90. często dochodziło do wielu zwolnień załogi i do zwiększenia wydajności. Producenci, aby dotrzymać kroku konkurencji, musieli produkować lepsze i nowocześniejsze maszyny. Konieczne było zmniejszenie kosztów.

Wspólne przedsięwzięcie
Krajowi producenci od ponad 15 lat głównie produkują maszyny stolarskie, służące do obróbki drewna litego. Zachodnie firmy sprzedają swoje maszyny głównie dla przemysłu meblarskiego. Zresztą powiązania kapitałowe z Zachodem części branży meblarskiej powodują, że także te firmy zaopatrują się w maszyny u zachodnich producentów. Producenci krajowi powołali Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna Derma. Celem tej instytucji jest m.in. organizowanie wspólnych przedsięwzięć w zakresie informacji, marketingu i podnoszenia jakości produkcji. Członkowie stowarzyszenia organizują też wzajemną wymianę informacji w zakresie nowych technik produkcji i rynku zbytu. Producenci maszyn do drewna mimo trudności mogą patrzeć z optymizmem w przyszłość. Ich odbiorcy to rzesza 40 tys. małych i średnich firm, które zajmują się obróbką drewna. Do tego trzeba jeszcze doliczyć około 3 tys. mikroprzedsiębiorstw zajmujących się pozyskiwaniem drewna.

Polskim zakładom z branży obróbki drewna w odnowieniu parku maszynowego pomogą programy UE

Optymizm popłaca
Mimo wszystko producenci maszyn do obróbki drewna nie narzekają na zbyt. Zapotrzebowanie na wyroby z drewna wzrasta. I nic nie wskazuje w najbliższej przyszłości spadku tego zapotrzebowania. W okresie od 1995 do 2004 roku – według ekspertów – wzrosła wartość sprzedanego drewna, w tym i wyrobów z drewna, aż o blisko 14 mld zł. I mimo restrukturyzacji zatrudnienia z początku lat 90. wzrosła w tym okresie także liczba zatrudnionych o ponad 6 proc.

Unijna pomoc
Zagrożeniem dla polskich producentów są nadal firmy zachodnie. Wcześniej czy później polskie zakłady z branży obróbki drewna będą musiały odnowić przestarzały już obecnie park maszynowy, mimo braku środków finansowych. Nadzieją dla nich są programy pomocowe z Unii Europejskiej, w szczególności program Innowacyjna Gospodarka, który może przyczynić się znacznie do poprawy nowoczesności polskich firm. Należy też podkreślić, że mikroprzedsiębiorstwa zajmujące się głównie ścinką i pierwszą obróbką drewna (odkorowaniem – usunięciem kory), pracują często na sprzęcie, który należał jeszcze kilkanaście lat temu do Lasów Państwowych. Firmy te w drodze prywatyzacji otrzymały ten sprzęt, ale jest przestarzały i w ciągu kilku następnych lat musi zostać wymieniony.

Andrzej Lubecki
gp@infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA