REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcjonariusze chcą głosować przez internet

REKLAMA

PKN Orlen, jako pierwsza spółka publiczna, zorganizowała obrady walnego zgromadzenia, w którym akcjonariusze mogli wziąć udział przez internet. Przy udziale internetu mogli również wykonywać prawo głosu. Przedsięwzięcie to było ryzykowne, gdyż prawnicy są podzieleni, czy taki sposób oddawania głosów jest zgodny z polskim kodeksem spółek handlowych.


– W Polsce nie ma obecnie możliwości głosowania przez internet bez udziału pełnomocnika. Co prawda, nie ma w tym zakresie żadnych zakazów, ale nie ma też pozytywnej regulacji – mówi Wojciech Grabiński, prezes InfoGiełdy w Warszawie, spółki oferującej transmisje internetowe z walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

REKLAMA

Z tego właśnie względu PKN Orlen zdecydował, że akcjonariusze dzięki internetowi będą uczestniczyć w obradach walnego zgromadzenia i zabierać na nim głos, ale podczas głosowania będą przekazywali swoje instrukcje obecnym na walnym zgromadzeniu pełnomocnikom, którzy będą faktycznie w ich imieniu wykonywali prawo głosu.

Dla PKN Orlen operacja ta okazała się dużym przedsięwzięciem organizacyjnym.

REKLAMA

– Byliśmy pierwszą spółką publiczną, która zdecydowała się na przeprowadzenie głosowania przez internet – mówi Paweł Wochowski. Dodaje, że aby wszystko się powiodło, Orlen musiał zorganizować bardzo dobrą współpracę firmy z dostawcą łącza internetowego, kancelarią prawną oraz firmą, która zaprojektowała aplikację do głosowania.

– Dodatkowo musieliśmy poradzić sobie np. z bezpieczeństwem przekazywania loginów i haseł umożliwiających głosowanie oraz z zabezpieczeniem danych osobowych. Musieliśmy przygotować także oświadczenia i pełnomocnictwa, które akcjonariusze mogli pobierać w internecie – wskazuje P. Wochowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W transmitowanych w internecie obradach walnego zgromadzenia wzięło udział prawie 1050 osób, a cała operacja przebiegła bez zakłóceń. Najważniejsze jest jednak to, że żadna z tak przyjętych uchwał nie została zakwestionowana prawnie.

PKN Orlen oraz InfoGiełda, która świadczy całą usługę, zgodnie twierdzą, że takie rozwiązanie jest korzystne dla spółek, ale przede wszystkim dla akcjonariuszy.

– Duże korzyści są przede wszystkim dla akcjonariuszy transgranicznych, którzy z powodu dużych odległości nie decydują się na udział w walnych zgromadzeniach – mówi Wojciech Grabiński. Wskazuje on także, iż zgodnie z wynikami badań polskich inwestorów, przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w 2005 roku, inwestorzy nie biorą udziału w walnych zgromadzeniach głównie z powodu kosztów oraz braku czasu.

Liczniejszy udział akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach jest też korzystny dla spółki, która w ten sposób może poprawić swój ład korporacyjny.

REKLAMA

– Naszym zdaniem sposób, w jaki spółka jest postrzegana przez inwestorów oraz ich wiedza o tym, co dzieje się w spółce, są fundamentalnymi zasadami, dzięki którym inwestorzy podejmują swoje decyzje inwestycyjne – mówi P. Wochowski. Jeżeli spółka bierze to pod uwagę i daje akcjonariuszom wpływ na podejmowane decyzje, to przyciąga do siebie kapitał – dodaje.

Rozwiązanie to przeznaczone jest nie tylko dla dużych spółek takich jak Orlen.
– My zapewniamy całą administrację tego systemu, a zadaniem spółki jest zapewnienie jedynie pełnomocnika – mówi Maciej Kobiałko z ATM, firmy współpracującej przy realizacji usługi z InfoGiełdą.

Zachętą do wprowadzenia systemu jest jego koszt. Całą usługę można nabyć już za niewiele ponad 9 tys. zł.

Korzyści, jakie płyną z możliwości oddawania głosów przez akcjonariuszy przez internet, dostrzega także Unia Europejska. Zgodnie z nowelizacją dyrektywy Komisji Europejskiej 2004/109/WE dotyczącej udziału w walnym zgromadzeniu za pośrednictwem środków elektronicznych, państwa członkowskie będą zobowiązane do usunięcia wszystkich przeszkód w uczestnictwie w zgromadzeniu za pośrednictwem środków elektronicznych. Dzięki tej nowelizacji możliwe będzie między innymi oddawanie głosów przez akcjonariuszy przez internet i bez udziału pełnomocników.

Projekt dyrektywy znajduje się obecnie w Parlamencie Europejskim i jeżeli spotka się z akceptacją europosłów, to od 1 stycznia 2007 r. wszystkie państwa członkowskie będą miały maksymalnie 2 lata na wprowadzenie do krajowych porządków prawnych odpowiednich przepisów.

 Arkadiusz Jaraszek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA