| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fundusz socjalny - małżonkowie w firmie

Fundusz socjalny - małżonkowie w firmie

Czy każde z małżonków pracujących w jednym zakładzie pracy, w którym funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, może otrzymać paczki bożonarodzeniowe dla dzieci, czy tylko jedno z nich?


Do osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych, w tym materialnej pomocy w formie rzeczowej, zalicza się – zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) – m.in. pracowników i ich rodziny. W opinii Zygmunta Chodnickiego, wicedyrektora Departamentu Wynagrodzeń w Ministerstwie Polityki Społecznej, który odpowiadał na pytanie naszego czytelnika, prawo do korzystania z funduszu nie jest tożsame z gwarancją przyznania świadczenia. Decydują o tym bowiem postanowienia zakładowych regulaminów ZFŚS oraz kryteria socjalne, takie jak trudna sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.



W opinii wicedyrektora Departamentu, w sytuacji gdy w jednym zakładzie pracy zatrudnieni są oboje małżonkowie, a świadczenie, czyli w tym przypadku paczki, jest adresowane do dzieci pracowników, a nie do samych zatrudnionych, nie ma wówczas podstaw do przyznawania podwójnego świadczenia z tego tytułu. Kwestie te, dotyczące korzystania przez współmałżonków z ZFŚS powinny być, jak przypomina wicedyrektor Z. Chodnicki, uregulowane w zakładowych regulaminach funduszu.


 Izabela Rakowska-Boroń

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »