| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd chce szczególnych uprawnień w stosunku do 15 firm

Rząd chce szczególnych uprawnień w stosunku do 15 firm

Rząd przyjął projekt rozporządzenia dotyczącego spółek o specjalnym znaczeniu dla państwa. Na liście kluczowych dla państwa firm znalazło się 15 spółek. Rozporządzenie jest konieczne, aby mogła wejść w życie przygotowana jeszcze przez poprzedni rząd tzw. ustawa o złotym wecie.

Gwarantuje ona, że skarb państwa będzie mógł poprzez swojego przedstawiciela blokować niektóre decyzje władz spółki, nie mając w niej pakietu większościowego.


Na liście spółek znalazły się głównie firmy paliwowe i energetyczne: PGNiG, Grupa Lotos, Naftobazy, PKN Orlen, BOT Górnictwo i Energetyka, Kompania Węglowa, PSE, PSE-Operator, Gaz-System, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych, Naftoport. W wykazie firm są również odpowiedzialne za infrastrukturę kolejową PKP Polskie Linie Kolejowe, producent miedzi KGHM oraz Inowrocławskie Kopalnie Soli "Solino", w których składowana jest część strategicznych rezerw paliw.


15. spółką w wykazie jest TP Emitel, spółka zależna TP SA zajmująca się emisją sygnału radiowo-telewizyjnego.


Nie wiadomo, czy na tak szerokie uprawnienia skarbu państwa w tych spółkach zgodzi się Unia Europejska. Rząd liczy, że tak, bo polskie rozwiązania są wzorowane na przepisach belgijskich, których UE nie udało się podważyć.Dariusz Malinowski
reklama

Źródło:

gazeta.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »