| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > INE PAN przewiduje wzrost PKB w III kwartale

INE PAN przewiduje wzrost PKB w III kwartale

Instytut Nauk Ekonomicznych PAN prognozuje, że w III kwartale tego roku tempo wzrostu PKB wyniosło 3,3 proc. i utrzyma się na tym poziomie także w IV kwartale.

"Zgodnie z prognozami INE PAN, w II połowie br. dynamika wzrostu gospodarczego wyniesie 3,3 proc. i nieznacznie wzrośnie w I połowie roku 2006, do 3,4 proc." - podał INE PAN w streszczeniu raportu o stanie polskiej gospodarki opublikowanego w czwartek."Czynniki wzrostu PKB nie ulegną poważniejszym zmianom w stosunku do poprzedniego okresu. W dalszym ciągu siłą nośną wzrostu pozostanie eksport, natomiast konsumpcja krajowa i inwestycje będą cechować się marazmem" - dodali eksperci instytutu.Zdaniem Jerzego Męciela, jednego z autorów raportu, przy takim tempie wzrostu PKB będzie bardzo trudno zmniejszyć bezrobocie. "Prawdopodobnie takie tempo wzrostu uniemożliwi dalsze obniżanie bezrobocia" - powiedział Męciel podczas prezentacji prognoz.Według INE PAN, stopa bezrobocia w IV kwartale tego roku wyniesie 17,9 proc. i ustabilizuje się na poziomie 18 proc. w pierwszych dwóch kwartałach 2006 roku. Według ekspertów instytutu, inflacja po okresie spadków zacznie wzrastać w I i II kwartale 2006 roku do (odpowiednio) 1,9 proc. i 2,6 proc.INE PAN spodziewa się także spadku stóp procentowych do 4 proc. w IV kw. tego roku z 4,5 proc. obecnie. Stopa referencyjna na poziomie 4 proc. ma ich zdaniem utrzymać się w I i w II kw. 2006 roku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK