| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPP czuła na politykę

RPP czuła na politykę

Rada Polityki Pieniężnej najpewniej nie obniży stóp procentowych. Dzisiaj zakończy o­na posiedzenie i trudno oczekiwać, by do zamknięcia obrad znany był skład nowego rządu, a tym bardziej jego polityka gospodarcza.

To podstawowy znak zapytania, który utrudnia podejmowanie decyzji dotyczących polityki monetarnej.

Wprawdzie rynki kapitałowe nie zareagowały na ostatnie zmiany polityczne gwałtowną wyprzedażą złotego czy akcji spółek notowanych na giełdzie, ale nerwowość można odczuć. Na szczęście inwestorzy wierzą, że powstanie koalicja prorynkowa, a to wystarczy, by nastroje były optymistyczne.

Prawdopodobnie gdyby nie polityka, kolejną obniżkę stóp mielibyśmy już w październiku. W końcu gospodarka nie zachwyca wynikami, a wczorajsze dane GUS zachęcają, by trochę podkręcić koniunkturę. RPP mogłaby to zrobić już dzisiaj obniżając stopy, co przedsiębiorcy, klienci banków, a także zwycięski PiS przyjęliby z zadowoleniem. Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zdecydowanie twierdzi, że w Polsce stopy są zbyt niskie.

Ryzyko ich obniżki jeszcze w październiku, a nie w listopadzie, jak przewiduje większość analityków, nie byłoby zresztą wysokie. Inwestycje w gospodarce nie spełniają oczekiwań, PKB nie rośnie w zawrotnym tempie. Wcześniej czy później stopy trzeba będzie ciąć, gdyż gospodarka tego potrzebuje.


Stanisław Koczot

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »