REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na szczycie UE-Rosja nie mówiono o gazociągu przez Bałtyk

REKLAMA

Na szczycie UE-Rosja w Londynie nie rozmawiano o bałtyckim gazociągu z Rosji do Niemiec, którego budowa budzi wielkie obawy w państwach członkowskich UE w Europie Środkowej.
Na konferencji prasowej po szczycie, który w znacznej mierze był poświęcony energetyce, premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i prezydent Rosji Władimir Putin zapewniali, że chociaż UE kupuje coraz więcej ropy naftowej i gazu z Rosji, to nie ma mowy o uzależnieniu UE od Rosji. - Pogłoski o tym, że Europa może stracić niezależności energetyczną są mocno przesadzone - powiedział Putin, parafrazując słowa Marka Twaina. Prezydent Rosji stwierdził też, że niektóre państwa Europy swoje zapotrzebowanie na gaz w 90 proc. pokrywają importem z Rosji. Wypowiadając się także w imieniu tych państw Putin mówił: - Dotąd nikt się nie skarżył, wszyscy są zadowoleni. Rosja to rzetelny partner i nigdy, nawet w najbardziej skomplikowanych okresach rozwoju swojej gospodarki, nie zawiodła swoich partnerów w Europie.
Także premier Wielkiej Brytanii starał się rozwiać wypowiadane również na Zachodzie obawy z powodu coraz większych zakupów rosyjskiej ropy i gazu. - Nikt od nikogo nie zależy - ani my od Rosja, ani Rosja od nas. Chodzi po prostu o wspólne interesy - mówił Blair.
Ale zdaniem nowych państw członkowskich UE w Europie Środkowej współpraca energetyczna z Rosją może mieć wymiar polityczny. Wielkie kontrowersje w Polsce i państwach nadbałtyckich wzbudziła umowa o budowie omijającego te państwa przez Bałtyk gazociągu z Rosji do Niemiec. Kontrowersje budzą wielkie koszty tej inwestycji i związane z nią zagrożenia dla środowiska naturalnego Bałtyku. Putin i inni przedstawiciele władz Rosji publicznie też podkreślali, że dzięki gazociągowi Rosja nie będzie zależna od tranzytu przez państwa Europy Środkowej. Także prezydent Niemiec Horst Koeler przyznał na początku września w Warszawie, że budowa rury przez Bałtyk ma polityczne aspekty.
Jednak na szczycie w Londynie nie rozmawiano o rurze przez Bałtyk - jak dowiedział się PAP od brytyjskich dyplomatów. To nie dziwi, bo dwa lata temu Tony Blair jako pierwszy z zachodnich polityków podpisał deklarację politycznego poparcia dla bałtyckiej rury. W tę inwestycję będzie zaangażowany niemiecki koncern E.ON Ruhrgas, który od 2002 r. zainwestował około 18 mld euro w brytyjską energetykę i chce sprowadzać rosyjski gaz do swoich elektrociepłowni w Wlk. Brytanii. Przed szczytem w Londynie Rosjanie prowadzili też w Europie Zachodniej swoistą kampanię marketingową na rzecz gazociągu bałtyckiego. W Belgii Putin mówił o możliwości budowy wraz z tamtejszymi firmami podziemnego magazynu, w którym przechowywano gaz dostarczany rurą przez Bałtyk. Na stronie internetowej rosyjskiego MSZ pojawiła się wypowiedź Władymira Czyżowa, stałego przedstawiciela Rosji przy UE. Czyżow stwierdził, że Gazprom myśli o budowie do Polski odnogi od bałtyckiego gazociągu. Oznaczałoby to nie tylko ominięcie Polski nową rurą. Agnieszka Łoskot z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważyła, że budowa takiej odnogi mogłaby opóźnić budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę. Tę rurę Rosja zobowiązała się wybudować do 2001 r., ale potem Moskwa zaczęła się wycofywać z tego planu. Rosjanie tłumaczyli to brakiem zapotrzebowania na gaz z północnych Niemczech, czyli tam, dokąd ma dojść zaplanowany teraz gazociąg przez Bałtyk. Minister gospodarki Jacek Piechota powiedział, że do tej pory Rosjanie nie informowali polskiego rządu ani polskich firm o pomyśle budowy odnogi gazociągu bałtyckiego. Zdaniem Piechoty wypowiedzi rosyjskiego dyplomaty nosi "znamiona politycznej deklaracji, mającej w jakiś sposób nas uspokoić".

Andrzej Kublik, Interfax, AFP, PAP
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA