| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MF szacuje wzrost PKB na 2,5 proc.

MF szacuje wzrost PKB na 2,5 proc.

Ministerstwo Finansów szacuje w swoim lipcowym raporcie makroekonomicznym, że po wzroście o 2,1 proc. w I kwartale PKB, w II kwartale wzrósł o 2,5 proc., a wzrost inwestycji przyspieszy do około 4 proc. po wzroście o 1 proc. w I kw.

"Realne tempo wzrostu PKB w I kw. 2005 r. było najniższe od początku ożywienia gospodarczego w 2003 r. Spowodowane było to efektem statystycznym wysokiej bazy w analogicznym kwartale ubiegłego roku, który to efekt wpłynął również na dynamikę roczną PKB w II kw. Analiza tempa wzrostu składowych PKB wskazuje, że w II kw. 2005 r. polska gospodarka rozwijała się w tempie 2,5 proc." - napisano w raporcie."Pomimo niskich dynamik w skali roku, PKB oczyszczony z wpływu czynników o charakterze sezonowym rośnie coraz szybciej. Wzrost kwartał do kwartału (kdk) tej kategorii ekonomicznej przyspiesza już trzeci kwartał z kolei. Szacujemy, że w II kw. 2005 r. realny wzrost kdk PKB wyrównanego sezonowo był o ok. 0.3-0.4 pkt. proc. większy niż w I kw. br" - dodaje MF.MF pisze, że wyniki budownictwa wskazują, iż tempo wzrostu inwestycji przyspieszyło."Szacujemy, że w II kw. 2005 r. nakłady brutto na środki trwałe wzrosły realnie o ok. 4,0 proc. Taki wzrost inwestycji pozwoli osiągnąć dodatni wkład we wzrost PKB ze strony akumulacji, pomimo oczekiwanej przez nas ujemnej kontrybucji zapasów. Ujemny wkład zapasów związany jest z dużą bazą statystyczną z 2004 r., kiedy to zapasy, na skutek wzmożonej aktywności gospodarczej, przyrastały w szybkim tempie" - pisze MF.MF pisze, że analizując procesy inwestycyjne warto zwrócić uwagę na zaskakujące zjawisko: "Ostatnie analizy gospodarki światowej wskazują, że firmy z pożyczkobiorców zaczęły wykazywać dodatnie oszczędności netto. Utrzymanie się takiej tendencji stawia pod znakiem zapytania oczekiwania na boom inwestycyjny w najbliższej przyszłości, a jednocześnie rodzi pytanie w jaki sposób przedsiębiorstwa zamierzają się dalej rozwijać".MF szacuje, że wkład popytu krajowego we wzrost PKB w II kwartale br. był wyższy niż w poprzednim kwartale i wyniósł około 1,5 proc. (w I kwartale wkład ten wyniósł około 1,1 proc.)"Szacujemy, że wkład spożycia zbiorowego we wzrost PKB w analizowanym kwartale będzie zbliżony do wielkości, jaką odnotowano w I kwartale, kiedy to wyniósł on 0,5 pkt. proc. Uważamy, że tempo wzrostu popytu konsumpcyjnego gospodarstw domowych w II kwartale br. nieznacznie wzrosło w stosunku do poprzedniego kwartału i osiągnęło wartość 1,8 proc. wobec 1,7 proc. w I kwartale, co daje największy wkład w PKB spośród wszystkich składowych produktu krajowego" - pisze MF.MF na podstawie danych z bilansu płatniczego ocenia, że kontrybucja eksportu netto we wzrost produktu krajowego będzie także bardzo podobna do wielkości z I kwartału, czyli 1 pkt. proc."Reasumując, naszym zdaniem nastąpiła nieznaczna odbudowa popytu krajowego, która przełoży się na nieco wyższy wzrost gospodarczy w II kwartale 2005 r." - napisało MF.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »