| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS nie odda błędnie wyliczonego zasiłku

ZUS nie odda błędnie wyliczonego zasiłku

Nagrodę uznaniową dla pracownika - jako składnik wynagrodzenia - można wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku tylko w przypadku, gdy pracodawca faktycznie ją wypłaci.

Elżbieta B. – wnioskodawczyni – pracowała w przedsiębiorstwie Sów – Pol w miejscowości S. Była tam zatrudniona na czas nieokreślony. 30 marca 2001 r. pracodawca postanowił przyznać Elżbiecie B. nagrodę uznaniową w wysokości 5 tys. zł. Nagroda ta nie została jednak faktycznie wypłacona. Od maja do października 2001 r. wnioskodawczyni korzystała ze zwolnień – pobierała zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński. Do podstawy wymiaru zasiłku pracodawca – płatnik wliczył 5 tys. zł nagrody. W 2002 r. ZUS stwierdził nadpłatę wypłaconego przez pracodawcę zasiłku. Organ rentowy odmówił płatnikowi zwrotu prawie 26 tysięcy wypłaconych Elżbiecie B.

Sąd I instancji oddalił odwołanie pracodawcy stwierdzając, iż przyznana przez pracodawcę nagroda nie powinna być wliczona do podstawy wymiaru zasiłku. Zgodnie bowiem z art. 41 ust 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60 poz. 636) – przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku.

Takie samo stanowisko zajął sąd II instancji. Wyrok ten został zaskarżony przez pracodawcę – płatnika, który argumentował, że w przepisach płacowych pracodawcy istnieje możliwość utraty albo zmniejszenia nagrody w czasie choroby pracownika. Ponadto wysokość zasiłku wylicza się na podstawie wynagrodzenia w którego skład wchodzi nie tylko wynagrodzenie zasadnicze ale także inne dodatki i nagrody (art. 42 ust 1 ustawy) i dlatego nagroda ta mogła zostać wliczona do podstawy wymiaru zasiłku.

Sąd Najwyższy oddalił kasację. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że nagroda ta nie stanowiła wynagrodzenia, bo nie była faktycznie wypłacona, a jedynie przyznana. Pracodawca błędnie zaliczył ten składnik do wynagrodzenia. Sąd wskazał, że gdyby nagrodę rzeczywiście wypłacono, płatnik mógłby wliczyć ją do podstawy wymiaru zasiłku.

Sygn. akt III UK 65/05


Maria Sankowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK