| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wszczęto procedurę przeciwko Polsce

Wszczęto procedurę przeciwko Polsce

Komisja Europejska wszczęła pierwszy etap tzw. procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z pobieraniem akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy.

Z podobnymi problemami borykają się Grecja i Holandia, przeciwko którym Komisja wdrożyła już drugi etap procedury, żądając zmiany przepisów w tych państwach.

Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce w związku z pobieraniem przez polski aparat celno-skarbowy akcyzy od samochodów używanych sprowadzonych do Polski z innych państw UE w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego. Na podstawie art. 226 Traktatu WE, KE przesłała Polsce pierwsze pismo ostrzegawcze w sprawie naruszenia obowiązków traktatowych.

Problem mają również Grecja i Holandia. Komisja podjęła bowiem decyzję o przesłaniu Grecji i Holandii formalnego żądania zmiany obowiązujących w tych państwach przepisów. W Grecji amortyzację samochodów używanych przywiezionych do kraju oblicza się w sposób niezgodny z art. 90 traktatu.

Zasady obowiązujące w Grecji nie gwarantują, że podatek rejestracyjny nie będzie wyższy niż podatek końcowy od pojazdu w podobnym wieku, który został zarejestrowany w Grecji, w chwili gdy był nowy.

W Holandii natomiast nakłada się podatek rejestracyjny na samochody wzięte w leasing i zarejestrowane za granicą, które są przeznaczone do użytku w Holandii przez mieszkańców Niderlandów w taki sposób, że swoboda świadczenia usług nie jest przestrzegana.

Żądania skierowane do Grecji i Holandii zostały wystosowane w formie „uzasadnionych opinii”, co stanowi drugi etap procedury naruszeniowej, natomiast Polsce przesłane zostało „wezwanie do usunięcia uchybienia”, stanowiące pierwszy etap tego postępowania. Jeżeli Komisja nie uzyska satysfakcjonujących odpowiedzi od państw członkowskich, może przekazać sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK