| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Faktury elektroniczne. MF pracuje nad projektem

Faktury elektroniczne. MF pracuje nad projektem

Ministerstwo Finansów przewiduje, że wstępny projekt rozporządzenia regulujący tzw. fakturowanie elektroniczne na podstawie delegacji zawartej w ustawie o podatku od towarów i usług zostanie przygotowany w pierwszym kwartale 2005 r.

W sprawie faktur w formie elektronicznej złożona została interpelacja przez posła Bogdana Lewandowskiego. Poseł wskazywał m.in. na możliwość stosowania faktur wystawianych i przesyłanych w formie elektronicznej przewidzianą przez Dyrektywę Rady UE 2001/115/WE z dnia 20 grudnia 2001 r. zmieniającą dyrektywę 77/388/EWG w celu uproszczenia, modernizacji i harmonizacji ustanowionych warunków fakturowania w zakresie podatku od wartości dodanej. Także przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 - zobacz pdf) w art. 106 ust. 10 stanowią, że minister finansów w porozumieniu z ministrem odpowiedzialnym za sprawy informatyzacji może określić w rozporządzeniu sposób i warunki wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej.

W interpelacji podkreślono, że polskie uwarunkowania prawne, a w szczególności przepisy ustawy o podpisie elektronicznym, a także uwarunkowania techniczne, dają możliwość wprowadzenia do obiegu gospodarczego faktur elektronicznych. Brakującym ogniwem pozostaje tylko sprecyzowanie wymogów w tym zakresie w odpowiednim rozporządzeniu.

W odpowiedzi Ministerstwa Finansów na tę interpelację podkreślono m.in., że ustawa o VAT przewiduje możliwość określenia w rozporządzeniu warunków wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przewiduje możliwość określenia we wspomnianym trybie zasad przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub kontroli skarbowej faktur przesyłanych elektronicznie. Delegacje ustawowe mają charakter fakultatywny.

W Ministerstwie Finansów podjęto prace analityczne zmierzające do przedstawienia rozwiązań realizujących upoważnienia ustawowe. Rozwiązania te muszą uwzględniać wytyczne zawarte w ustawie (m.in. potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku oraz stosowanych technik w zakresie przesyłania danych w formie elektronicznej i kodowania danych). Rozwiązania te powinny również brać pod uwagę istotę faktury jako dokumentu używanego dla potrzeb innych podatków niż VAT, np. podatku dochodowego, oraz podstawowego dokumentu księgowego, co wymaga kompleksowej analizy obowiązujących przepisów. Przewiduje się zatem, że wstępny projekt rozporządzenia regulujący „fakturowanie elektroniczne” na podstawie delegacji zawartej w ustawie o podatku od towarów i usług zostanie przygotowany w pierwszym kwartale 2005 r. – poinformowano w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na poselską interpelację.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK