| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WSA. Podobny znak towarowy wprowadza w błąd

WSA. Podobny znak towarowy wprowadza w błąd

Używanie przez firmy z tej samej branży podobnych znaków towarowych może prowadzić do wprowadzenia odbiorcy towarów w błąd - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Niemiecki producent odzieży, firma Joop, wystąpiła do Urzędu Patentowego o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego słownego Jool zarejestrowanego na rzecz właściciela polskiego zakładu krawieckiego.Wnioskodawca podnosił, że znaki są podobne, istnieje także jednorodzajowość towarów opatrywanych tymi znakami, wobec czego zachodzi prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd odbiorcy. Firma niemiecka stwierdziła, że polski producent celowo zarejestrował znak tak podobny do znaku firmy Joop, chcąc w ten sposób wykorzystać renomę znanego producenta.UP uznał, że jest pewne podobieństwo między znakami Joop a Jool, lecz znaki te funkcjonują w odmiennych warunkach obrotu gospodarczego. Towary firmy Joop są dostępne w ekskluzywnych sklepach, zaś firmy Jool na bazarach – inna jest więc klientela. Pełnomocnik polskiej firmy przekonywał, że znaki zostały zapisane w różny sposób, mianowicie wyraz Joop posiada między literami odstępy, zaś wyraz Jool nie.

WSA nie podzielił zdania UP i uchylił zaskarżoną decyzję. Sąd stwierdził, że istnieje podobieństwo między obydwoma znakami. Nie można także powoływać się na różnice w warunkach obrotu gospodarczego towarami. Ponadto, posiadanie przez polską firmę prawa z rejestracji znaku słownego powoduje, że może ona, w ramach przysługującego jej prawa, zapisać znak w dowolny sposób, aby wyglądał jak Joop.

Sygn. akt II SA 4457/03

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK