| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustawa o doradztwie podatkowym w Senacie

Ustawa o doradztwie podatkowym w Senacie

Senat wniósł poprawki do ustawy nowelizującej ustawę o doradztwie podatkowym i ustawę o rachunkowości. Senatorowie opowiedzieli się za rozszerzeniem uprawnień certyfikowanych księgowych o możliwość wypełniania wszystkich PIT-ów i doradzania w tym zakresie podatnikom. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie teraz Sejm.

Senat opowiedział się za przyjęciem poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym i rachunkowości. Senat proponuje powrót do forsowanego przez rząd rozwiązania, rozszerzającego uprawnienia osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe o możliwość wypełniania podatnikom deklaracji i zeznań podatkowych (niewynikających z prowadzonych przez nich ksiąg) oraz doradzania im w tym zakresie.

Propozycja ta wzbudziła sprzeciw środowiska doradców podatkowych, odrzucona została przez Sejm. Argumentem doradców jest m.in. to, że urząd skarbowy nie może ich przesłuchać jako świadków (można ten zakaz uchylić przez sąd lub prokuraturę). Natomiast osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg będą musiały na żądanie organu podatkowego zeznawać o faktach przekazanych im przez klientów, co skutkuje brakiem bezpieczeństwa dla klienta.

Decyzja Senatu została podjęta mimo sprzeciwu zgłoszonego przez jednego z senatorów, który podkreślił, że procedura przyjęcia poprawek w trakcie prac komisji senackiej została zakłócona i poprawki te zostały przyjęte w sposób niezgodny z prawem. Stwierdził on, że Senat naraża się w ten sposób na zarzut stanowienia prawa w niezgodzie z konstytucją. Odrzucona została natomiast przez Senat poprawka, która zmierzała do nadania ministrowi finansów uprawnień sprzeciwienia się wpisaniu doradcy na listę doradców podatkowych.

Ustawa trafi ponownie pod głosowania Sejmu.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK