| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przewozy ulgowe w prywatnej komunikacji

Przewozy ulgowe w prywatnej komunikacji

Według Rzecznika Praw Obywatelskich przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób środkami publicznego transportu drogowego, powinien respektować prawo do przewozów ulgowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury o wyjaśnienie i zajęcie stanowiska w sprawie nieuznawania przez niektórych przewoźników drogowych prawa do przejazdów ulgowych. Skargi, kierowane w tej sprawie do RPO, dotyczyły m.in. uprawnień inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.Jak wynika z ustawy o transporcie drogowym, na przewoźników wykonujących transport drogowy nałożony został obowiązek respektowania uprawnień pasażerów do ulgowych przejazdów. Okoliczność, czy przewoźnik zawarł z samorządem województwa umowę w sprawie dopłat do przejazdów ulgowych czy nie, nie zwalnia przewoźnika z obowiązku honorowania tych ulg. Takie stanowisko – podobnie jak Rzecznik Praw Obywatelskich – popiera również Ministerstwo Finansów oraz Urząd Marszałka Województwa Mazowieckiego, który wystosował do przewoźników pismo informujące o obowiązku stosowania ulg ustawowych przy pobieraniu opłat za przewóz osób.Jak wynika z informacji Rzecznika Praw Obywatelskich, zupełnie odmienne stanowisko reprezentuje Ministerstwo Infrastruktury. Resort ten w jednym z pism, będących odpowiedzią na pytanie jednego z przewoźników, stwierdza, iż przewoźnicy autobusowi posiadający zezwolenie, ale nieotrzymujący dopłat lub nieubiegający się o takie dopłaty – nie mają obowiązku honorowania uprawnień do ulg ustawowych w opłatach za wykonywane przewozy osób. W ocenie rzecznika, taka interpretacja Ministerstwa Infrastruktury jest niedopuszczalna i godzi w jedną z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawnego – zasadę zaufania obywateli do państwa i stosowanego prawa.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK