| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obniżone stawki VAT. Nowe rozporządzenie

Obniżone stawki VAT. Nowe rozporządzenie

Dzisiaj,  19 października, wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra finansów, w którym określono obniżone stawki VAT w stosunku do niektórych towarów i czynności. Rozporządzenie ukazały się w Dzienniku Ustaw nr 224.

Rozporządzeniem ministra finansów z dnia 11 października 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 224, poz. 2277) wprowadzono nowe obniżenie do wysokości 3 proc. stawki podatku oraz warunki stosowania tej stawki w stosunku do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu: trzmieli, entomofagów (tylko stawonogów i nicieni) oraz chlorku potasu (tylko przeznaczonego do stosowania jako nawóz i tylko, gdy jego nabywcą jest podatnik podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej).

W katalogu zwolnień z VAT dodano czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które pobierane są opłaty zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Zwolniono też z podatku oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele rolnicze.

Minister finansów określił, że w przypadku usług w zakresie badań i analiz technicznych miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania.

W przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego określono, że miejscem świadczenia tych usług będzie terytorium kraju.

Jednak gdy nabywane usługi, które służą bezpośredniej korzyści turysty, są świadczone na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim i są usługami transportu międzynarodowego świadczonymi środkami transportu morskiego lub lotniczego, usługi te dla opodatkowania 0-proc. stawką podatku usług turystyki uznaje się za świadczone poza terytorium Wspólnoty. Pod pewnymi warunkami obniżoną stawkę do wysokości 0 proc. stosuje się również do nabywanych towarów, które są przeznaczone do wykonywania usług na ruchomym majątku rzeczowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK