| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: VAT 2015

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT 2015. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT 2015.

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji?

Aktualizacja: 09.10.2015

Jestem dealerem samochodów marki X. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu samochodów de­monstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszelkich kosz­tów na nie ponoszonych. Czy mogę to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalności opodatkowanej? »

Czy firma, która nieterminowo złożyła VAT-26, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu?

Aktualizacja: 09.10.2015

Prowadzimy działalność w całości opodatkowaną VAT. 3 stycznia 2015 r. kupiliśmy samochód oso­bowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. W tym samym dniu nastąpiła zapłata. Od tego dnia prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustaliliśmy regu­lamin wewnętrzny firmy zakazujący używania samochodu do celów prywatnych. Natomiast VAT-26 złożyliśmy w urzędzie skarbowym 14 stycznia 2015 r. Czy w związku z tym możemy odliczyć 100% VAT od zakupu tego samochodu? »

W jakim terminie należy złożyć VAT-26 w przypadku wpłaty zaliczki na samochód?

Aktualizacja: 08.10.2015

Wpłaciłem zaliczkę na samochód w lutym 2015 r., ale samochód ostatecznie kupiłem (został mi wy­dany) w marcu 2015 r. W jakim terminie powinienem złożyć VAT-26? Czy 7 dni od wpłaty zaliczki, czy 7 dni od dnia otrzymania samochodu? Co w przypadku, gdy złożę VAT-26 po terminie? »

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?

Aktualizacja: 08.10.2015

20 lutego 2015 r. nabyłem samochód osobowy. 2 marca 2015 r. bank dokonał w moim imieniu zapłaty za samochód. Wcześniej, tj. 24 lutego 2015 r., poniosłem pierwszy wydatek dotyczący tego samochodu (nabyłem paliwo do niego). Informację VAT-26 złożyłem 2 marca 2015 r. Czy mogę odliczyć w całości podatek z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz z faktury dokumentującej zakup paliwa? »

Czy można złożyć informację VAT-26 bez bezpiecznego podpisu elektronicznego?

Aktualizacja: 08.10.2015

Podpis elektroniczny jest coraz częściej wykorzystywany przez polskich przedsiębiorców. Czy jednak składając informację VAT-26 drogą elektroniczną trzeba go posiadać? »

Czy sprzedaż samochodu osobowego oznacza utratę prawa do zwolnienia z VAT

Aktualizacja: 08.10.2015

Korzystam od dwóch lat ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Zamierzam sprzedać samochód osobowy, który jest na środkach trwałych. Czy w związku z tym stracę prawo do zwolnienia? »

Jakie są skutki sprzedaży samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.

Aktualizacja: 08.10.2015

W czerwcu 2013 r. kupiłem samochód osobowy za 72 000 zł netto + 16 560 zł VAT. Z tytułu zaku­pu odliczyłem 6000 zł VAT. Na początku maja 2015 r. planuję jego sprzedaż. Czy do tej sprzedaży powinienem zastosować stawkę VAT 23%? Czy w związku z opodatkowaniem sprzedaży jestem uprawniony do odliczenia części podatku nieodliczonego przy jego zakupie? »

Jak obliczyć kwotę korekty VAT naliczonego przy sprzedaży samochodu, gdy VAT odliczano według proporcji

Aktualizacja: 07.10.2015

Pytanie dotyczy zasad obliczania podstawy korekt VAT w trybie art. 90b i 91 przy sprzedaży samocho­du osobowego z częściowym odliczeniem podatku. Jak wyliczyć korektę, zarówno w trybie art. 90b, jak i 91 usta­wy o VAT? »

Czy należy opodatkować VAT darowiznę samochodu, jeżeli przy nabyciu jego części składowych odliczono VAT

Aktualizacja: 07.10.2015

W 2010 r. nabyłem samochód osobowy. W związku z tym otrzymałem fakturę VAT z adnotacją, iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z VAT. Nie przysługiwało mi zatem prawo do odliczenia VAT na­liczonego przy nabyciu tego samochodu. Samochód wykorzystywałem w działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Rozważam ewentualną darowiznę samochodu na rzecz żony, z którą pozostaję w ustawowej wspólności małżeńskiej. W trakcie eksploatacji samochodu kupiłem dwa komplety opon (w 2014 r. i w 2015 r.). Odliczyłem przy tym podatek naliczony. Samochód był oddawany na okresowe przeglądy, naprawy, serwisy do warsztatu samochodowego, przy czym korzystałem z prawa do odli­czenia VAT naliczonego z faktur za te usługi. Czy w tej sytuacji darowizna samochodu na rzecz żony spowoduje obowiązek zapłaty VAT? »

Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Aktualizacja: 07.10.2015

Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT. 13 listopada 2013 r. wykupiliśmy z leasingu motocykl, któ­ry wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych związanych z prowadze­niem działalności. Motocykl został ujęty w ewidencji środków trwałych. Od nabytego motocykla odliczyli­śmy 60% VAT wynikającego z faktury. W 2015 r. zamierzamy sprzedać motocykl i zastosować zwolnienie od VAT. Czy możemy to zrobić, jeżeli przy zakupie motocykla odliczyliśmy 60% VAT naliczonego? »

Jaką stawką VAT opodatkować sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu

Aktualizacja: 07.10.2015

W lutym 2015 r. wykupiłem samochód osobowy z leasingu. Jaką stawką VAT jest opodatkowana sprze­daż takiego samochodu? Czy muszę zapłacić VAT również w przypadku wycofania tego samochodu z działalności? »

Czy pracodawca może odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu służbowego, którym pracownik jeździ z domu do pracy i z powrotem?

Aktualizacja: 07.10.2015

Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności umożliwiamy naszym pracownikom dojazdy służbo­wymi samochodami osobowymi z pracy do domu i z domu do pracy. Wprowadziliśmy regulamin okre­ślający zasady korzystania z tych samochodów w taki sposób, aby uniemożliwić ich wykorzystywanie do celów prywatnych. Planujemy też wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu tych pojazdów. Czy możemy odliczyć 100% VAT od wydatków dotyczących ich eksploatacji? »

Czy odpłatne udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT

Aktualizacja: 06.10.2015

Od stycznia 2015 r. nasza spółka udostępnia przedstawicielom handlowym prowadzącym działal­ność gospodarczą samochody osobowe. Przedstawiciel handlowy płaci miesięczny czynsz z tytułu używania samochodu w wysokości 600 zł netto i korzysta z niego przez czas trwania umowy o współ­pracę w celu realizacji obowiązków z niej wynikających. Nie może go udostępniać osobom trzecim i używa go tylko do celów wiążącej go ze spółką umowy. Czy w opisanej sytuacji mamy prawo do odli­czania VAT naliczonego od wydatków związanych z samochodami udostępnianymi przedstawicielom handlowym w pełnej wysokości, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu? »

Jakie są skutki udostępniania pracownikom samochodów do celów prywatnych

Aktualizacja: 06.10.2015

Złożyliśmy informację VAT-26, w której wskazaliśmy posiadane samochody osobowe. Latem zamie­rzamy udostępniać samochody swoim pracownikom do celów prywatnych. Czy jest to możliwe? Co w tym celu spółka powinna uczynić i jakie będą tego konsekwencje? Czy sytuacja się zmieni, jeżeli spółka zamiast nieodpłatnie udostępniać samochody wynajmie je pracownikom? »

Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu?

Aktualizacja: 06.10.2015

Nasza spółka chce zawrzeć z członkiem zarządu umowę odpłatnego korzystania z samochodu służ­bowego do celów prywatnych. Czy należy opodatkować tę usługę stawką VAT 23%? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »