Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samochód w firmie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samochód w firmie.
Aktualizacja: 23.09.2011
Początki leasingu w Polsce wiążą się z dynamicznym rozwojem przedsiębiorczości na początku lat 90. Sama idea leasingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych, w latach 50-tych. Jest formą finansowania inwestycji przez przedsiębiorstwa i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. »
Leasing finansowy i operacyjny we flocie samochodowej
Aktualizacja: 15.09.2011
Podstawową różnicę między leasingiem finansowym a operacyjnym stanowi sposób rozliczania kosztów. Ekspert podpowiada, który sposób leasingowania wybrać do firmowej floty. »
Leasing operacyjny a planowanie budżetu firmy
Aktualizacja: 23.09.2011
Podczas planowania budżetu firmy, należy wziąć pod uwagę plany związane z rozwojem floty samochodowej. Korzystając z leasingu operacyjnego, zawsze w część budżetu wchodzić będą wynegocjowane stawki leasingowe, a te – pomnożone przez ilość pojazdów – wskażą nam budżety miesięczne. »
Aktualizacja: 23.09.2011
Amortyzacja w umowach leasingu wpływa głównie na jego koszty. Z kolei przepisy o amortyzacji zawarte w ustawach podatkowych, dzielą rodzaje leasingu na leasing operacyjny i finansowy. »
Zarządzanie flotą samochodową a audyt
Aktualizacja: 21.09.2011
Jednym z istotnych elementów analizy wydatków jest audyt całkowitego kosztu posiadania i utrzymania parku pojazdów – z ang. Total Cost of Ownership (TCO). »
Flota samochodowa – przewidywalność poziomu wydatków
Aktualizacja: 21.09.2011
W warunkach kryzysu istotną kwestią staje się przewidywalność poziomu wydatków. Firma CFM bierze na siebie wszystkie ryzyka (w tym również utraty wartości pojazdów), związane ze zmianami cen usług i części zamiennych. Pozwala to zaplanować stabilny budżet na 3-4 lata. »
Aktualizacja: 21.09.2011
Choć rynek nowych samochodów odnotował spadek rok do roku, to dzięki flotom udało się uniknąć gorszego wyniku. Koniec roku i początek nowego to zwykle okres wzmożonej wymiany floty. Mimo, że nadal wiele przedsiębiorstw przedłuża kontrakty leasingowe, czy okres użytkowania samochodów kupowanych za gotówkę, to jednak część firm zdecydowała się wymienić auta. »
Firmowa flota a optymalizacja kosztów
Aktualizacja: 21.09.2011
Optymalizacja kosztów staje się w czasach recesji jednym z najczęściej stosowanych zwrotów. Zarówno w samodzielnym administrowaniu parkiem pojazdów, jak i w outsourcingu zarządzania, ciągłe szukanie oszczędności jest zadaniem priorytetowym. »
Karty paliwowe jako przykład usługi CFM
Aktualizacja: 21.09.2011
Wydatki związane z parkiem pojazdów mogą stanowić nawet do 25 proc. całkowitych nakładów ponoszonych przez firmę. Dużą część tych kosztów generuje paliwo. »
Rynek leasingu samochodowego w kryzysie
Aktualizacja: 21.09.2011
Rok 2009 nie jest zbyt optymistyczny dla branży leasingowej – rynek leasingu samochodów zanotował spadek na poziomie około 40 proc. »
Aktualizacja: 21.09.2011
Dotychczas w Polsce większość samochodów służbowych kupowano ze środków własnych przedsiębiorstwa. Leasing finansowy był drugim z kolei najważniejszym sposobem finansowania środków trwałych. Ostatnie miesiące przyniosły zmianę wielu scenariuszy biznesowych, w tym źródeł finansowania. »
Aktualizacja: 02.12.2011
Pojazd, który jest w leasingu można sprzedać. Trzeba jednak pamiętać, że leasingobiorca będzie musiał spłacić umowę leasingową i znaleźć nabywcę. »
Jak odliczać VAT od paliwa do samochodów po wyroku ETS
Aktualizacja: 28.11.2011
22 grudnia 2008 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyrokując w sprawie o sygnaturze C‑414/07 wypowiedział się przeciw ograniczeniom w odliczaniu VAT od samochodów wprowadzonym w polskim prawie podatkowym po akcesji do UE. Ministerstwo Finansów zgadzając się z tym orzeczeniem sformułowało niedawno swoją interpretację stanu prawnego istniejącego po wspomnianym wyroku ETS. Poznajmy treść tego stanowiska Ministerstwa. »
Odliczanie VAT w przypadku samochodów "z kratką"
Aktualizacja: 28.11.2011
Jestem małym przedsiębiorcą i podatnikiem VAT. W mojej firmie mam dwa auta tzw. z kratką. Mój pierwszy samochód kupiłem na firmę w styczniu 2005 roku, a drugie auto zakupiłem w marcu 2005 r. Zgodnie z przepisami, po zakupie samochodów, mogłem odliczać VAT od zakupionych samochodów, a po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. utraciłem prawo do odliczenia. Nie mogłem również odliczać VAT od zużytego do tych aut paliwa. W związku z tym zaliczyłem nie odliczony VAT w koszty działalności. Ostatnio słyszałem, że został wydany wyrok, który daje mi możliwość odliczenia tego VATu, którego wcześniej nie mogłem odliczyć, czy to prawda i w jaki sposób mogę to rozliczyć? »
Czy można odliczać VAT w przypadku samochodów "z kratką"?
Aktualizacja: 01.12.2011
Jestem małym przedsiębiorcą i podatnikiem VAT. W mojej firmie mam dwa auta tzw. z kratką. Mój pierwszy samochód kupiłem na firmę w styczniu 2005 roku, a drugie auto zakupiłem w marcu 2005 r. Zgodnie z przepisami, po zakupie samochodów, mogłem odliczać VAT od zakupionych samochodów, a po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. utraciłem prawo do odliczenia. Nie mogłem również odliczać VAT od zużytego do tych aut paliwa, w związku z tym zaliczyłem nie odliczony VAT w koszty działalności. Ostatnio słyszałem, że został wydany wyrok, który daje mi możliwość odliczenia tego VATu, którego wcześniej nie mogłem odliczyć, czy to prawda i w jaki sposób mogę to rozliczyć? »