| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Co oznacza jawność KRS?

Co oznacza jawność KRS?

Każdy zainteresowany podmiot powinien mieć prawo uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Jawność danych choć jest generalną zasadą przyświecającą działalności Krajowego Rejestru Sądowego, to doznaje jednak pewnych ograniczeń.

Ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186) w art. 8 wskazuje, iż Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny.

Należy wskazać, iż jawność danych umieszczonych w Krajowym Rejestrze Sądowym co do zasady dotyczy wszystkich jego rejestrów. Zainteresowany może więc mieć dostęp do informacji ujawnionych w:

  1. rejestrze przedsiębiorców
  2. rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  3. dłużników niewypłacalnych

Jawność należy rozumieć szeroko, dotyczy ona zarówno danych ujawnionych w formie elektronicznej jak i dokumentów złożonych do akt rejestrowych.

Zobacz: Zasada nieusuwalności wpisów w KRS

Dane z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego

Są to dane wprowadzone przez sąd rejestrowy do systemu informatycznego. Można się z nimi zapoznać przez uzyskanie zaświadczenia, odpisu czy wypisu z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioskodawca nie musi wykazywać interesu prawnego dla uzyskania takiego dokumentu, wystarczy złożyć wypełniony i opłacony wniosek.

Należy przy tym pamiętać, iż co do zasady obowiązuje trwałość wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym, oznacza to iż będziemy mogli uzyskać informacje o podmiotach nawet już wykreślonych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Należy dodać, iż z Centralnej Informacji KRS można uzyskać informacje o podmiotach zarejestrowanych na całym terytorium Polski (niezależnie od tego, w jakim miejscu składamy wniosek). Jedyny wyjątek to przeglądanie papierowych akt rejestrowych, które znajdują się w siedzibie sądu prowadzącego rejestr danego podmiotu.

Krajowy Rejestr Sądowy przez Internet

Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W wyszukiwarce zastosowano podział na:

  1. pełny rejestr (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, REGON, NIP)
  2. podmioty w upadłości (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, województwa czy powiatu)
  3. organizacje pożytku publicznego (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, województwo, powiat, gmina, miasto, przedział okresu w którym podmiot mógł uzyskać status organizacji pożytku publicznego).

Dla podmiotów posiadających bezpieczny podpis elektroniczny istnieje możliwość otrzymywania również drogą elektroniczną poświadczonych odpisów, zaświadczeń czy wyciągów. Podmioty te mogą również składać wnioski drogą elektroniczną.

Zobacz: Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Polecamy artykuły

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK