| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Ogłoszenie upadłości spółki osobowej nie pociąga za sobą ogłoszenia upadłości jej wspólników. Na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie wszczynane jest wyłącznie na wniosek uprawnionych podmiotów (art. 20 ust. 1 i 2 p.u.n.), brak aktualnie konstrukcji upadłości z mocy prawa.

Jednak - jak już wskazano w rozważaniach odnoszących się do postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego - niemożność przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko spółce nie zamyka wierzycielowi drogi do wykazania przesłanki bezskuteczności egzekucji z majątku jednostki organizacyjnej. Analogicznie - mimo zawieszenia postępowań egzekucyjnych z dniem ogłoszenia upadłości (art. 140 ust. 1 p.u.n.) i ich umorzenia z datą prawomocności postanowienia o zatwierdzeniu układu (art. 295 § 1 p.u.n.) - wierzyciel może wykazywać bezskuteczność egzekucji na zasadach ogólnych, choć może napotkać poważne trudności dowodowe. Przemawia to za odrzuceniem przywołanego argumentu mającego świadczyć za zaproponowaną teorią odpowiedzialności wspólników za wykonanie układu, która spotkała się także z dalszą krytyką.

Drugi pogląd - zakładający brak wpływu układu spółki osobowej na odpowiedzialność ich wspólników - znajduje swe oparcie w brzmieniu art. 291 p.u.n., zgodnie z którym układ nie ma wpływu na prawa wierzyciela względem współdłużnika upadłego. W szczególności R. Adamus wskazuje19, iż to przepisy prawa upadłościowego i naprawczego mają charakter lex specialis względem regulacji kodeksu spółek handlowych, a zatem - wobec braku wyłączenia w samym art. 291 p.u.n. - prawa wierzyciela względem wspólników (współdłużników na mocy art. 22 § 2 k.s.h.) nie ulegają zmianie. W konkluzji, powołany autor podnosi, iż na skutek zatwierdzenia układu przez sąd upadłościowy (gdy jego postanowienia przewidują umorzenie części długu) „co do umorzonej części wierzytelności spółki jawnej pojawi się możliwość poszukiwania zaspokojenia z majątku wspólnika”20, zaś w uwagach końcowych pada stwierdzenie, iż „wierzyciel może poszukiwać zaspokojenia od wspólnika jawnego według pierwotnej wysokości zobowiązania spółki”21.

Należy się zgodzić, iż art. 291 p.u.n. nie doznaje żadnej modyfikacji z uwagi na obowiązywanie względem wspólników zasady subsydiarności. Jednakże szczegółowa argumentacja, a zwłaszcza wysunięte wnioski, mogą budzić wątpliwości. Ich zasadniczym źródłem jest konstatacja, iż „wspólnik spółki jawnej jest niewątpliwie współdłużnikiem spółki jawnej”22. Autor przeszedł nad tym zagadnieniem do porządku dziennego, nie poświęcając mu należytej uwagi, poprzestając jedynie na odesłaniu do przepisów k.c. o solidarności. Tymczasem specyfika sytuacji prawnej wspólników względem spółki i jej wierzycieli w obliczu odrębnej podmiotowości prawnej jednostki organizacyjnej w istotny sposób wpływa na ocenę tego, jaki charakter prawny ma odpowiedzialność wspólnika i jakie są tego konsekwencje.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Spółek

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK