| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Zakaz konkurencji w spółce jawnej - czego dotyczy i kogo obowiązuje? Kto może zostać zwolniony z przestrzegania obowiązków wynikających z tego zakazu i jakie sankcje grożą za ich naruszenie?


Zakaz konkurencji przewidziany w przepisach kodeksu spółek handlowych ma na celu zabezpieczenie szeroko rozumianych interesów spółki, które wymagają lojalnej i harmonijnej współpracy wspólników. Służy on ochronie interesów samej spółki, wspólników oraz wierzycieli. W ten sposób przyczynia się do zapewnienia uczciwej konkurencji na rynku oraz zwiększenia pewności obrotu gospodarczego.

Zakaz konkurencji w spółkach osobowych został uregulowany w art. 56 k.s.h.1. Zgodnie z treścią tego artykułu wspólnik jest obowiązany powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Nie może on bez wyraźnej bądź domniemanej zgody pozostałych wspólników zajmować się interesami konkurencyjnymi, w szczególności uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki jawnej, partner, komplementariusz lub członek organu.

Ustanowiony w art. 56 zakaz konkurencji obejmuje:

1. Obowiązek lojalnego zachowania wobec spółki czyli powstrzymanie się wszelkiej działalności sprzecznej z jej interesami.

Każdy ze wspólników jest zobligowany do powstrzymania się od jakiejkolwiek działalności sprzecznej z interesami spółki. W szczególności nie może zajmować się inną działalnością gospodarczą, jeżeli działalność ta (nawet jeśli nie byłaby konkurencyjna) kolidowałaby z interesami spółki, której jest wspólnikiem. Działalność konkurencyjna jest z zasady sprzeczna z interesami spółki. Prowadzenie innej działalności, niebędącej działalnością konkurencyjną, może być sprzeczne z jej interesami, np. ze względu na skalę bądź sposób przedsięwzięcia.

Działalność sprzeczna z interesami spółki może polegać np. na ujawnianiu różnego rodzaju informacji - strategii handlowej przedsiębiorstwa, wynalazków, które nie spełniają kryteriów wymaganych do uzyskania ochrony patentowej, stosowanych przez firmę procesów technologicznych, lokalizacji strategicznych klientów czy też rozpowszechnianiu informacji, które mogłyby zaszkodzić reputacji spółki.

oraz

2. Zakaz działalności konkurencyjnej, czyli zakaz zajmowania się interesami konkurencyjnymi i zakaz uczestnictwa w spółkach konkurencyjnych w charakterze wspólnika albo członka organu.

Wspólnikowi nie wolno bez zgody pozostałych wspólników zajmować się interesami konkurencyjnymi ani uczestniczyć w konkurencyjnych spółkach.

Kodeks nie definiuje pojęcia „konkurencyjnych interesów” ani „konkurencyjnej spółki”. W doktrynie przyjmuje się, że „interes konkurencyjny” będzie miał związek z działalnością innego podmiotu. Wspólnik podejmie działalność konkurencyjną, gdy będzie uczestniczył w innej spółce o zbliżonym profilu działalności lub gdy sam zdecyduje się na prowadzenie działalności albo doradztwo.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK