| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika

Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika

Wystąpienie wspólnika ze spółki lub przystąpienie do niej nowego wspólnika wymaga dopełnienia formalności w ewidencji działalności gospodarczej w gminie.

Wewidencji prowadzonej przez gminę zarejestrowani są wspólnicy spółki cywilnej jako osobni przedsiębiorcy. Każdy z nich sam zgłasza rozpoczęcie prowadzenia działalności, a potem wszelkie zmiany stanu faktycznego i prawnego dotyczące wykonywania jej oraz osoby przedsiębiorcy, np. zmiana adresu przedsiębiorcy albo nazwiska. Takie zmiany wspólnik powinien zgłosić do ewidencji w ciągu 14 dni od ich powstania.

Do ewidencji nie jest wpisana spółka cywilna. Jedynie wspólnicy spółki cywilnej przy wypełnianiu swojej dokumentacji mogą zawrzeć informację, że prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mogą też podać tę informację w nazwie firmy.

Wspólnik, który wystąpił ze spółki i zaprzestał w ogóle prowadzenia działalności gospodarczej, sam musi dopełnić formalności w gminie. Powinien wyrejestrować się z ewidencji.

Po odejściu wspólnika spółka cywilna istnieje nadal, pod warunkiem że pozostało w niej jeszcze dwóch wspólników. Zdarza się jednak, że w skład spółki wchodziło dwóch wspólników, następnie jeden z nich wystąpił, a na jego miejsce nie przystąpił nowy wspólnik. W takiej sytuacji spółka cywilna przestaje istnieć, gdyż jedna osoba nie może prowadzić działalności w takiej formie.

Pozostający wspólnik powinien podjąć decyzję, czy będzie działać dalej jako jednoosobowy przedsiębiorca, czy założy spółkę cywilną z innym (albo innymi) przedsiębiorcami, czy przystąpi do istniejącej już spółki cywilnej (bądź spółki prawa handlowego).

W takiej sytuacji drugi wspólnik musi dopełnić w gminie formalności związanych ze zmianą treści wpisu do ewidencji. Powinien wskazać na inne oznaczenie przedsiębiorcy. Gdy spółka cywilna nadal działa, ale w zmniejszonym składzie, a z nazwy jej zostało usunięte nazwisko ustępującego wspólnika, to wówczas należy podać aktualne oznaczenie przedsiębiorcy.

Zmiana oznaczenia powinna zostać zgłoszona do ewidencji również wówczas, gdy miejsce ustępującego wspólnika w spółce zajął inny przedsiębiorca. Po wpisaniu jego nazwiska do nazwy spółki pozostali wspólnicy muszą dokonać zmian w swojej dokumentacji w ewidencji w gminie i podać aktualne oznaczenie nazwy, pod jaką prowadzą działalność.

Natomiast wspólnik, który w spółce pozostał sam i decyduje się na dalsze prowadzenie działalności jako jednoosobowa firma, powinien również dokonać zmiany wpisu do ewidencji i wskazać zaistniałe zmiany.

Za zmianę treści wpisu przedsiębiorca ponosi opłatę w wysokości 50 zł, chyba że jego gmina odstąpiła od pobierania opłat za zmianę wpisu.

Ważne!

Do ewidencji w gminie wpisani są poszczególni wspólnicy spółki cywilnej, natomiast nie jest wpisana spółka, zatem formalności związane z rejestracją w gminie dopełnia odchodzący wspólnik lub jego spadkobierca, a nie spółka

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »