| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy od razu będą obowiązywały nowe zasady

Czy od razu będą obowiązywały nowe zasady

Zastanawiamy się nad przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną. Czy jeśli do tego dojdzie, to automatycznie w momencie wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego zmienią się zasady odpowiedzialności za długi zaciągnięte u kontrahentów?


Nie


Wspólnicy przekształcanej spółki cywilnej odpowiadają za zobowiązania powstałe przed dniem przekształcenia jej w spółkę jawną na dotychczasowych zasadach przez okres trzech lat, licząc od tego dnia. Z tego powodu można stwierdzić, że w momencie przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie nastąpi jednocześnie zmiana zasad odpowiedzialności wspólników za zobowiązania.


Rzeczywiście zasady odpowiedzialności wspólników w spółce jawnej są korzystniejsze niż te, które obowiązują wspólników spółki cywilnej. Jest tak dlatego, że w przypadku tej drugiej istnieje większe niebezpieczeństwo związane z egzekucją z majątków osobistych.


W spółce jawnej każdy jej wspólnik odpowiada za zobowiązania bez ograniczenia całym swoim majątkiem z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Poza tym obowiązuje w tym przypadku zasada subsydiarności. Polega ona na tym, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, w przypadku gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Nie stanowi to przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Jednak wniosek o egzekucję z majątku wspólnika może być wniesiony dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki będzie bezskuteczna.


Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika nie dotyczy zobowiązań powstałych przed wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 31, art. 584 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

 

JAROSŁAW ZAWISTOWSKI

ekspert z Kancelarii Prawnej Zawistowski i Wspólnicy

Notowała MONIKA BURZYŃSKA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »