| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak podważyć uchwałę spółki z o.o.

Jak podważyć uchwałę spółki z o.o.

Pozew podważający uchwałę musi wnieść osoba uprawniona (np. członek zarządu) i w określonym terminie. Warunkiem podważenia uchwały przez wspólnika jest głosowanie przeciwko niej lub wykazanie, że nie uczestniczyło się w głosowaniu z wymienionych w przepisach powodów.


Wspólnik, członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej może domagać się uchylenia uchwały lub stwierdzenia jej nieważności. Możliwy jest też spór o to, czy uchwała w ogóle istniała.


Najczęściej w sporach między wspólnikami mają miejsce pozwy o uchylenie uchwały lub stwierdzenie jej nieważności.


Konsekwencje uchylenia uchwały lub stwierdzenia jej nieważności


Prawomocny wyrok uchylający uchwałę ma moc obowiązującą w stosunkach między spółką a wszystkimi wspólnikami oraz w stosunkach między spółką a członkami organów spółki (art. 254 § 1 k.s.h.). Gdy ważność czynności dokonanej przez spółkę jest zależna od uchwały zgromadzenia wspólników, uchylenie takiej uchwały nie ma skutku wobec osób trzecich działających w dobrej wierze.


PRZYKŁAD

Wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o sprzedaży nieruchomości rolnej po cenie nie mniejszej niż 1 mln zł. Już po jej sprzedaży (za 1 mln zł) uchwała została uchylona przez sąd. Powodem było to, że nabywcą nieruchomości okazała się krewna jednego ze wspólników. Pozostali wspólnicy o tym nie wiedzieli. Co więcej, zostali pisemnie zapewnieni przez wspólnika, że nabywca nieruchomości nie ma żadnych związków z nim oraz spółką. W momencie podejmowania uchwały - o czym wspólnicy również nie wiedzieli - zostały zmienione plany zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość po przekwalifikowaniu zyskała kilkakrotnie na wartości. Pomimo uchylenia uchwały transakcja jest ważna. Wspólnikom nie udało się wykazać, że nabywca nieruchomości był w złej wierze, tzn. wiedział o tym, że wspólnicy zostali wprowadzeni w błąd co do wartości nieruchomości oraz osoby jej nabywcy. Uchylenie uchwały otwiera za to możliwość rozpoczęcia procesu o odszkodowanie przeciwko nierzetelnemu wspólnikowi.


Prawomocny wyrok uchylający uchwałę zarząd zgłasza, w terminie 7 dni, sądowi rejestrowemu. Postępowanie to stosuje się odpowiednio do wyroku, który zapadł w wyniku powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały, wniesionego na podstawie art. 252 § 1 k.s.h.


Wzór pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały

Wzór pozwu o uchylenie uchwały


- art. 249-254 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540


Tomasz Król

ekspert w zakresie prawa podatkowego i gospodarczego

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »