| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Jak podważyć uchwałę spółki z o.o.

Jak podważyć uchwałę spółki z o.o.

Pozew podważający uchwałę musi wnieść osoba uprawniona (np. członek zarządu) i w określonym terminie. Warunkiem podważenia uchwały przez wspólnika jest głosowanie przeciwko niej lub wykazanie, że nie uczestniczyło się w głosowaniu z wymienionych w przepisach powodów.


Wspólnik, członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej może domagać się uchylenia uchwały lub stwierdzenia jej nieważności. Możliwy jest też spór o to, czy uchwała w ogóle istniała.


Najczęściej w sporach między wspólnikami mają miejsce pozwy o uchylenie uchwały lub stwierdzenie jej nieważności.


Konsekwencje uchylenia uchwały lub stwierdzenia jej nieważności


Prawomocny wyrok uchylający uchwałę ma moc obowiązującą w stosunkach między spółką a wszystkimi wspólnikami oraz w stosunkach między spółką a członkami organów spółki (art. 254 § 1 k.s.h.). Gdy ważność czynności dokonanej przez spółkę jest zależna od uchwały zgromadzenia wspólników, uchylenie takiej uchwały nie ma skutku wobec osób trzecich działających w dobrej wierze.


PRZYKŁAD

Wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o sprzedaży nieruchomości rolnej po cenie nie mniejszej niż 1 mln zł. Już po jej sprzedaży (za 1 mln zł) uchwała została uchylona przez sąd. Powodem było to, że nabywcą nieruchomości okazała się krewna jednego ze wspólników. Pozostali wspólnicy o tym nie wiedzieli. Co więcej, zostali pisemnie zapewnieni przez wspólnika, że nabywca nieruchomości nie ma żadnych związków z nim oraz spółką. W momencie podejmowania uchwały - o czym wspólnicy również nie wiedzieli - zostały zmienione plany zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość po przekwalifikowaniu zyskała kilkakrotnie na wartości. Pomimo uchylenia uchwały transakcja jest ważna. Wspólnikom nie udało się wykazać, że nabywca nieruchomości był w złej wierze, tzn. wiedział o tym, że wspólnicy zostali wprowadzeni w błąd co do wartości nieruchomości oraz osoby jej nabywcy. Uchylenie uchwały otwiera za to możliwość rozpoczęcia procesu o odszkodowanie przeciwko nierzetelnemu wspólnikowi.


Prawomocny wyrok uchylający uchwałę zarząd zgłasza, w terminie 7 dni, sądowi rejestrowemu. Postępowanie to stosuje się odpowiednio do wyroku, który zapadł w wyniku powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały, wniesionego na podstawie art. 252 § 1 k.s.h.


Wzór pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały

Wzór pozwu o uchylenie uchwały


- art. 249-254 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540


Tomasz Król

ekspert w zakresie prawa podatkowego i gospodarczego

 

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »