| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Pomysł na biznes: własna myjnia samochodowa

Pomysł na biznes: własna myjnia samochodowa

Uruchomienie myjni samochodowej może być dobrym pomysłem na własny biznes. Rynek myjni samochodowych zwiększa się rocznie o około 10 proc. Zainwestowanie kilkuset tysięcy złotych może się zwrócić w ciągu kilkunastu miesięcy. Średni obrót dzienny to 600 złotych.

We wniosku musi być zamieszczony:

•    opis przedsięwzięcia,

•    źródła zasilania w energię i wodę,

•    w jaki sposób będą oczyszczane i odprowadzane zanieczyszczenia,

•    usytuowanie obiektu wraz z drogą dojazdową.

 

We wniosku takim ponadto należy oszacować, ile samochodów i jakie będą obsługiwane. Należy dołączyć mapkę z nieruchomością i zaznaczonymi granicami działki inwestycyjnej. Urzędnicy gminni mają prawo zażądać raportu o wpływie inwestycji na lokalne środowisko. I to jeszcze nie wszystko. Kolejnym krokiem jest pozyskanie pozwolenia wodno prawnego i zezwolenia na wytwarzanie odpadów. Myjnię musi przez rozruchem odebrać straż pożarna.

 

By było opłacalne?

 

Interes będzie opłacalny, gdy myjnia będzie obsługiwać średnio dzienne 15 pojazdów. W takiej sytuacji przedsiębiorca może liczyć rocznie na przychody rzędu 380 tysięcy złotych. Od tego oczywiście należy odliczyć koszty prowadzenia biznesu. A są to koszty stałe (dzierżawa terenu, serwis urządzeń), oraz tzw. koszty zmienne. W ostatnim przypadku są to przede wszystkim pensje pracownicze, składki na ubezpieczenia społeczne, materiały eksploatacyjne, zużycie prądu i wody. Koszty zmienne to indywidualne podejście do biznesu. Ich wielkość zależy od ilości mytych samochodów.

 

Dobra lokalizacja to pewność szybkiego zwrotu z zainwestowanego kapitału. Może on być zwrócony w ciągu kilkunastu miesięcy. Średnio jednak zwraca się jednak w ciągu trzech lat.

 

Podstawą opłacalności tego typu biznesu jest lokalizacja. By interes był opłacalny, to najlepiej by myjnia była zlokalizowana przy dużym osiedlu, w sąsiedztwie zakładów przemysłowych, w pobliżu tras komunikacyjnych, centr handlowych, firm spedycyjnych i transportowych - twierdzi Marian Myszkowski, właściciel  myjni specjalistycznej z Białegostoku.
Musimy mieć do dyspozycji odpowiedniej wielkości działkę inwestycyjną. Jeżeli nastawimy się na obsługę tylko samochodów osobowych to wystarczy działka o powierzchni około 200 mkw. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na obsługę również samochodów ciężarowych  i TIR-ów to potrzebna będzie działka o wiele większa, w granicach 5 tys mkw. Obok stanowisk typowo myjących potrzebna jest jeszcze część działki na wjazdy, dojazdy, miejsca parkingowe oraz tzw. plac manewrowy. W przypadku myjni bezdotykowej (samoobsługowej) na jedno stanowisko potrzeba, co najmniej 30 mkw.

 

 

1.    Koszty i zyski w zł

 

Inwestycje w uruchomienie
myjni ręcznej
Inwestycja w uruchomienie
myjni specjalistycznej
 Średni obrót dziennyPrzeciętny miesięczny
zysk netto
 200 - 450 tys 700 tys - 1 mln 400 - 1 tys  20 tys

Źródło. Opracowane własne

 

 

2. Przeciętne ceny za mycie samochodów

 

 Rodzaj myjni Program lub samochód Cena za usługę w zł
 Myjnia dla aut osobowych Program podstawowy  15 - 22
 Myjnia specjalistyczna cysterna 150
 Myjnia specjalistyczna Autobus lub TIR 100
 Myjnia specjalistyczna Inny samochód ciężarowy 100
 Myjnia specjalistyczna Bus osobowy 45 - 75

 Źródło: opracowanie własne

 

Andrzej Okrasiński

Portal Skarbiec.Biz
www.skarbiec.biz

 

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tense.pl

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »