| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującą od 1 kwietnia 2010 r.

Jak ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującą od 1 kwietnia 2010 r.

Płatnicy składek muszą ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka będzie ich obowiązywać przez najbliższy rok składkowy, tj. od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r. Pierwsze składki w nowo ustalonej wysokości należy opłacić za kwiecień w maju br.

Grupy działalności i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla tych grup zostały określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2010 r.

Grupę działalności, do której należy płatnik składek, należy ustalić na podstawie rodzaju jego przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007 (a ściślej - na podstawie dwóch pierwszych cyfr kodu PKD aktualnego na dzień 31 grudnia 2009 r.). Stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązujące dla danej grupy działalności przedstawia tabela.

Grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grup działalności1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

1 Tabela stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. od roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji urządzeń elektrycznych. Urząd statystyczny ustalił, że rodzajem przeważającej działalności spółki według PKD 2007 jest produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów. Na wydanym spółce „Zaświadczeniu o numerze identyfikacyjnym REGON” ten rodzaj działalności został określony kodem PKD - 27.11.Z. Z uwagi na dwie pierwsze cyfry kodu PKD, tj. 27, spółka ta należy do grupy działalności „Produkcja urządzeń elektrycznych” (pozycja 26 tabeli składek). Dla tej grupy działalności stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1,47% i według tej stopy procentowej spółka z o.o. powinna opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2010 r.

Dla płatników, którzy złożyli ZUS IWA za 3 ostatnie kolejne lata kalendarzowe, ZUS ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wysokość stopy procentowej ZUS oblicza jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek (art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Podstawę ustalenia przez ZUS stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe stanowią dane przekazane przez płatnika składek w informacjach ZUS IWA dotyczące:

• poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,

• poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich,

• osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

O wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w danym roku składkowym ZUS zawiadamia płatnika składek nie później niż do 20 kwietnia danego roku. Zatem płatnicy powinni otrzymać takie zawiadomienie nie później niż 20 kwietnia 2010 r. Jeżeli płatnik nie otrzyma takiego zawiadomienia do 30 kwietnia 2010 r., powinien zwrócić się do właściwej (ze względu na swoją siedzibę) terenowej jednostki organizacyjnej ZUS o podanie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe (art. 32 ustawy wypadkowej).

PRZYKŁAD

Spółka komandytowa jest zarejestrowana jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie wypadkowe, od 2003 r. W 2009 r. spółka zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego 23 ubezpieczonych. Z uwagi na to, że za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe (tj. 2007-2009) spółka złożyła w ZUS informacje ZUS IWA, stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2010 r. ustali dla niej ZUS i zawiadomi o niej spółkę do 20 kwietnia 2010 r. Kod PKD 2007, pod którym spółka figurowała w rejestrze REGON 31 grudnia 2009 r., to 95.12.Z („Naprawa i konserwacja sprzętu (tele)komunikacyjnego”. Spółka należy, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie PKD 2007, do grupy działalności z sekcji S. Dla płatników składek z sekcji S właściwa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1,47% (pozycja 64 tabeli składek). Na podstawie ZUS IWA za 3 ostatnie lata kalendarzowe ZUS ustalił dla spółki wskaźnik korygujący w wysokości 0,6 (z uwagi na małą liczbę wypadków i brak osób pracujących w warunkach zagrożenia). W związku z tym ZUS ustalił, że w okresie składkowym trwającym od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r. spółka będzie opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 0,88% podstawy wymiaru (tj. 1,47% x 0,6).

• art. 27-33 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków - Dz.U. Nr 200, poz. 1692; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 50, poz. 304

Piotr Kostrzewa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK