| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek.

Jeżeli dłużnik nie opłacił składek w części finansowanej przez ubezpieczonego, należnych za okres od 1 stycznia 1999 r., to ZUS nie zawrze z nim umowy o odroczenie terminu płatności do czasu zapłacenia tych składek z odsetkami za zwłokę.

1.2. Termin złożenia wniosku

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek płatnik może złożyć najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności składki. Samo złożenie wniosku nie jest jednak równoznaczne z udzieleniem takiego odroczenia przez ZUS i nie wyłącza negatywnych skutków w przypadku odmowy odroczenia terminu płatności (np. obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę). Odroczenie terminu płatności składek dotyczy wyłącznie należności z tytułu składek finansowanych ze środków płatnika składek. To oznacza, że płatnik ma obowiązek wpłacić na konto ZUS w terminie składki finansowane ze środków ubezpieczonego.

PRZYKŁAD

Główny kontrahent Akces spółki z o.o. stracił płynność finansową. W związku z wysoką kwotą kontraktu, który spółka Akces miała otrzymać od swojego kontrahenta w lutym, przewiduje, że nie będzie mogła uregulować składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z jej środków za marzec i kwiecień 2009 r. 2 marca 2009 r. spółka Akces złożyła w ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności składek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na podstawie wniosku spółki Akces ZUS podejmie decyzję o podpisaniu lub odmowie podpisania umowy ze spółką o odroczeniu terminu płatności składek za marzec i kwiecień 2009 r.

1.3. Forma porozumienia o odroczeniu płatności składek

Odroczenie terminu następuje w formie umowy między ZUS a płatnikiem składek, w której strony określają warunki, na jaki termin płatność składek zostanie odroczona. Jednorazowe odroczenie terminu płatności może dotyczyć więcej niż jednej składki, a płatnik składek nie może tej ulgi uzyskać częściej niż raz na pół roku. Rozłożenie płatności składek na raty sprawia, że płatnik składek musi uregulować opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej.

Płatnik, któremu ZUS odroczył termin płatności składek, jest zobowiązany do zapłacenia opłaty prolongacyjnej na zasadach i w wysokości uregulowanej w Ordynacji podatkowej. Sposób obliczania opłaty prolongacyjnej szczegółowo reguluje rozporządzenie z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (DzU nr 165, poz. 1373). Z przepisów tego rozporządzenia wynika, że opłatę prolongacyjną ustala się od kwoty odroczonej lub rozłożonej na raty należności z tytułu składek. W przypadku odroczenia terminu płatności składek, opłatę prolongacyjną nalicza się odrębnie od każdej raty należności głównej. Opłata prolongacyjna wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK