| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Nie będzie obniżenia stawki podatku liniowego dla firm

Nie będzie obniżenia stawki podatku liniowego dla firm

Ministerstwo Finansów nie planuje obniżenia liniowej stawki PIT, która wynosi 19 proc., do poziomu 18 proc., czyli pierwszego progu skali progresywnej. Podatnicy muszą zdecydować, która z tych form opodatkowania jest dla nich najkorzystniejsza.

- Taka możliwość istnieje. Nie sądzę jednak, aby był to jakiś swoisty exodus, jeśli chodzi o rezygnację z podatku liniowego. Nie wyolbrzymiajmy czegoś, co nie jest problemem.

• Coraz częściej pojawiają się pomysły zmian podatkowych proponowane przez osoby spoza Ministerstwa Finansów. Jako przykład można tu podać pomysł rozszerzenia ulgi internetowej, wprowadzenia ulgi związanej z odliczaniem abonamentu RTV czy wprowadzenie ulgi na dzieci dla rolników. Czy MF analizuje takie pomysły?

- Przyglądamy się takim pomysłom. W końcu Ministerstwo Finansów nie ma monopolu na wprowadzanie zmian podatkowych. Jednak część z pojawiających się propozycji jest mało realna.

• Która na przykład?

- Na przykład ulga związana z opłacaniem abonamentu radiowo-telewizyjnego. Skoro politycy zapowiadają zmianę finansowania abonamentu, który wydaje się bardziej racjonalny, po co komplikować system i dodatkowo wprowadzać ulgę podatkową.

• Nie jest pan zwolennikiem ulg podatkowych?

- To, co udało się osiągnąć w ostatnich latach dzięki zmianom podatkowym, to wyczyszczenie go z niepotrzebnych ulg i odliczeń. Propozycje powrotu do jego ponownego zagęszczania ulgami nie są dobre. System podatkowy nie może spełniać wszystkich funkcji, zwłaszcza społecznych.

• Ale często podatki są postrzegane jako instrument wspierający funkcje społeczne.

- System podatkowy jest topornym narzędziem, jeśli chodzi o wspieranie funkcji społecznych. Jestem przeciwnikiem wykorzystywania podatków do wspierania funkcji społecznych. Sprawy społeczne trzeba załatwiać rozwiązaniami szczegółowymi. Podatki mają zakres horyzontalny przez co wprowadzenie np. ulgi, która ma wesprzeć mniej zamożną grupę podatników, jednocześnie będzie wykorzystane przez osoby, które do takiej grupy się nie zaliczają.

• Rzecznik praw obywatelskich wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzając w nim, że przedłużanie zwolnień do stosowania kas fiskalnych dla kolejnych grup podatników narusza konstytucyjną zasadę równości. Gra toczy się głównie o prawników i lekarzy. Czy rzecznik ma rację?

- Sprawa nie dotyczy tylko prawników i lekarzy. Ta lista jest znacznie dłuższa.

• Ale te dwie grupy są najbardziej czułe społecznie, jeśli chodzi o kasy.

- Tak. Na pewno są najbardziej medialne. Trzeba tu zachować pewną racjonalność, nie tylko jeśli chodzi o realną możliwość egzekwowania obowiązków stosowania kas. Jeśli możliwość egzekwowania obowiązku stosowania kas jest mała, to obejmowanie nim kolejnych grup podatników mija się z celem. W zaciszu gabinetu lekarskiego pacjent niekoniecznie musi być zainteresowany pobraniem paragonu fiskalnego.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK