| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Świąteczne prezenty dla pracowników

Świąteczne prezenty dla pracowników

Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy często obdarowują pracowników paczkami, bonami lub wręczają im pieniądze. Wartość tych prezentów może niekiedy stanowić dla pracownika przychód, co pociąga za sobą dalsze konsekwencje składkowo - podatkowe.

Aby znaleźć rozwiązanie tego problemu wielu pracodawców łączy spotkania wigilijne lub imprezy mikołajkowe z imprezą integracyjną. Na takich spotkaniach oprócz upominków świątecznych wręczane są nagrody za szczególne osiągnięcia pracownicze lub organizowane są konkursy i zabawy mające na celu zintegrować pracowników.

Dla pracownika udział w takiej imprezie świątecznej może wiązać się z powstaniem po jego stronie przychodu do opodatkowania. Niektóre urzędy skarbowe stoją na stanowisku lub wręcz wymagają od pracodawcy, aby wyliczył wartość świadczenia, jakie dany pracownik otrzymał w wyniku udziału w imprezie. Aby wyliczyć tę wartość świadczenia, US Poznań Grunwald (interpretacja z 4 sierpnia 2006 r., nr AD-III/415-40/2006) radzi, aby sporządzić listę uczestników takiego spotkania, a kwotę wydatków poniesionych na jego organizację podzielić równo między tych uczestników. Należy uznać, że nie jest to dobre rozwiązanie.

PRZYKŁAD

 Pracownik Jan K. zjadł i wypił na firmowej imprezie świątecznej znacznie więcej niż sekretarka Janina Z. W związku z tym Jan K. otrzyma od pracodawcy świadczenie o wyższej wartości. Postępując zgodnie z interpretacją urzędu skarbowego pracodawca podzielił koszty organizacji imprezy świątecznej po równo między wszystkich obecnych pracowników biorących udział w imprezie. W związku z tym Janina Z. zapłaciła część podatku za Jana K.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku (pismo z 30 sierpnia 1995 r.), że jeżeli wydatki na imprezy o charakterze integracyjnym nie są imiennie adresowane do podatnika (niezindywidualizowane), nie mogą stanowić dla pracownika przychodu i nie podlegają opodatkowaniu. Skoro takie wydatki nie są przychodem, to również nie może być mowy o składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Należy zatem przyjąć, że istnieje możliwość wyliczenia kwoty wydatków poniesionych na konkretnego pracownika, wówczas kwota ta stanowi przychód pracownika oraz jest opodatkowana i oskładkowana.

Natomiast co do emeryta lub rencisty wartość świadczenia otrzymanego od byłego pracodawcy nie podlega składkom i jest zwolniona z podatku od osób fizycznych do kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

• art. 3, art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• art. 21 ust. 1 pkt 38, pkt 67, pkt 92 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 2 ust. 1 pkt 19, pkt 20 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• obwieszczenie Prezesa GUS z 19 lutego 2008 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2007 r. i w drugim półroczu 2007 r. (MP nr 16, poz. 181).

Dorota Brzeszczak-Zagrodzka

specjalista ds. kadr i płac

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK