| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Pracujący na cudzy rachunek będą przedsiębiorcami

Pracujący na cudzy rachunek będą przedsiębiorcami

Sejm rozpoczyna prace nad kolejną zmianą definicji działalności gospodarczej w PIT. Projekt rozszerza zakres definicji na osoby działające na cudzy rachunek. Zmianie ulegnie warunek ponoszenia ryzyka gospodarczego przez przedsiębiorcę.

- Strony, dążąc do spełnienia warunku, będą odpowiednio kształtować łączące je umowy, jak miało to dotychczas miejsce przy określeniu odpowiedzialności ekonomicznej stron. Pamiętać jednak należy, że to okoliczności faktyczne determinują zakres ryzyka i odpowiedzialności stron, a nie treść umowy pisemnej. Błędna jej konstrukcja może zatem nieść z sobą niebezpieczeństwo sporu podatnika z fiskusem - ostrzega nasz rozmówca.

Proponowaną zmianę pozytywnie ocenia Michał Grzybowski, senior menedżer, doradca podatkowy w Ernst & Young. Zdaniem eksperta z punktu widzenia różnorodności występujących relacji gospodarczych jest to słuszna zmiana.

- Przepis ten łagodzi warunek dotyczący ponoszenia przez podatnika ryzyka gospodarczego. Jeżeli bowiem z samej istoty danej umowy ryzyko gospodarcze nie obciąża danego przedsiębiorcy, przepisy prawa podatkowego nie powinny tak istotnie różnicować sytuacji fiskalnej osób faktycznie prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej - argumentuje ekspert.

- Niezależnie od tego, warto wskazać, że kolejne uzupełnienia definicji działalności gospodarczej w ustawie o PIT bardziej komplikują niż ułatwiają przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe. Cały czas pozostaje więc niezmienny postulat ujednolicenia pojęcia działalności gospodarczej w całym systemie podatkowym - mówi Michał Grzybowski.

Zdaniem Krzysztofa Biernackiego, oceniając samo dążenie ustawodawcy do ograniczania tzw. samozatrudnienia, wskazać należy, że wybrał on najbardziej skomplikowaną drogę. Zamiast ujednolicać obciążenia podatkowe i parapodatkowe dla wszystkich podatników, zachowuje się nierówność finansową, jednocześnie mnożąc przepisy mające tę nierówność uzasadniać.

- Warto się zastanowić, czy np. objęcie wszystkich przedsiębiorców takim samym systemem opłat na ubezpieczenie społeczne jak osób zatrudnionych na umowę o pracę, lub opodatkowanie tych ostatnich stawką 19-proc., ostatecznie ze względu na wzrost ogólnych wpływów budżetowych nie przełoży się na możliwość obniżenia istniejących obciążeń dla wszystkich podatników i ubezpieczonych - podsumowuje Krzysztof Biernacki.

Przypomnijmy przy okazji, że działalność gospodarcza na potrzeby VAT zdefiniowana została w art. 15 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Z ustawy tej wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK